Zbiórka darów w SP Szklary GórneObserwując z niepokojem okrutne działania wojenne, które mają miejsce na Ukrainie, cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych pokazuje swoją solidarność i wsparcie. Nie trzeba było nikogo namawiać, aby na terenie placówki zorganizować zbiórkę.

Grono pedagogiczne, pracownicy administracji, uczniowie, rodzice, dziadkowie, mieszkańcy Szklar Górnych, Obory, Szklar Dolnych oraz przyjaciele szkoły, jak zawsze otworzyli swoje serca. Pragnąc zapewnić o solidarności z całym narodem ukraińskim i wesprzeć przybywających do nas, zorganizowana została zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy: odzieży, środków higienicznych i opatrunkowych, żywności, produktów dla niemowląt, pościeli, kołder, zabawek itd. Do pracy ochoczo zabrali się uczniowie oraz koordynatorzy: Barbara Kwapisz, Anna Kuc, Paulina Zacharczyk- Paryła, Anna Kosacz -Gol, Maciej Stefaniak, Kamila Budka.

– Akcja i pomoc przerosła nasze oczekiwania. Zaangażowanie i chęć jej niesienia przy pakowaniu, segregowaniu oraz przewożeniu darów, stała się doskonałą lekcją obywatelską- mówią uczniowie i nauczyciele.

Zebrane przedmioty trafiły do Urzędu Gminy w Lubinie, wśród darów znalazły się posegregowane ubrania, żywność, środki czystości, zabawki i wiele innych. Przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej  kilka kartonów darów przekazano od razu sześcioosobowej rodzinie, zaraz po przyjeździe do naszej gminy. Część zebranych rzeczy trafiła do magazynów zewnętrznych oraz ZHP.

Środki opatrunkowe oraz odzież, dla walczących na froncie żołnierzy, odebrane zostały przez przedstawicieli policji i trafiły już za granicę.

– Chyba najwięcej emocji wzbudziła pomoc dzieciom ewakuowanym z domów dziecka, tam trafiły przede wszystkim zabawki, słodycze, żywność dla dzieci, pampersy oraz około 50 kompletnych pakietów dla niemowląt- mówią koordynatorzy akcji. – Obecnie nasze podarunki trafiają bezpośrednio do rodzin, które przebywają na terenie Gminy Lubin. Osobiście zawieźliśmy paczki z pomocą dla około 50 osób. Najczęściej odpowiadamy na konkretne potrzeby. Udało nam się nawet pomóc w wyposażeniu mieszkania. Zwykłe przedmioty mamy od ręki, na cuda trzeba poczekać dwa dni :)

Oprócz zbiórki rzeczowej, Szkolne Koło Wolontariatu, Samorząd Uczniowski oraz Rada Rodziców zorganizowały kiermasz ciasta, podczas którego zebrano ponad 1700 zł. Uczniowie zadecydowali, że z tych funduszy zakupią potrzebne rzeczy uczniom, którzy pojawią się w szkole W Szklarach Górnych.

Największą nagrodą są słowa wdzięczności i wzruszenie na twarzy osób, które otrzymują bezinteresowną pomoc. I takie “Дякую” ( Dziękujemy) Wam, drodzy darczyńcy od nich przekazujemy.

– Jesteśmy wszystkim bardzo wdzięczni. Nie mamy słów, by opisać radość, którą mamy w sercu w tak trudnym momencie. To dzięki Wam, nasza szkoła czynnie włączyła się w tę pomoc. Dzięki Państwa zaangażowaniu zebraliśmy do tej pory ogromną ilość potrzebnych artykułów. W obliczu tragedii po raz kolejny wspólnie pokazujemy, że życie drugiego człowieka nie jest nam obojętne. W tym trudnym czasie wykazaliśmy się empatią, zrozumieniem oraz wsparciem – mówią uczniowie i nauczyciele.

Akcja trwa – nie zatrzymujmy się, pomagajmy dalej!

„Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie. ”