W Szklarach Górnych będziemy obchodzić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczyste obchody Święta Niepodległości Polski zainauguruje o godzinie 10.00 msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Szklarach Górnych.

Po mszy zorganizowany będzie uroczysty korowód historyczny i przemarsz pod Obelisk Niepodległości. Po złożeniu kwiatów, czyli ok. godziny 11.30 zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Wystąpią: Lejdis, Siedlecka Nuta, Leśne Echo, Zachęta, Osieczanki oraz uczniowie ze Szklar Górnych. Przed publicznością zaprezentuje się także Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Lubin. Będzie też gorąca wojskowa grochówka oraz inne atrakcje.

– 11 listopada to wyjątkowy dzień, kiedy wszyscy z dumą będziemy eksponować barwy narodowe, manifestując w ten sposób tożsamość narodową oraz przywiązanie do Polski. Liczę, że wielu mieszkańców gminy Lubin przyjedzie wraz z rodzinami do Szklar Górnych, by współuczestniczyć w tym wydarzeniu. Wspólne świętowanie jednoczy i jest powodem do dumy – mówi Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin.

Nowością w tym roku będzie konkurs na strój z epoki, którego rozstrzygnięcie i sama prezentacja ubioru odbędzie się właśnie podczas obchodów 11 listopada w Szklarach Górnych.

Tradycją jest za to coroczny Turniej Szachowy organizowany w ramach gminnych obchodów Święta Niepodległości. Turniej rozegrany będzie w czterech kategoriach: juniorka, junior, seniorka, senior. Zapisy na turniej odbędą się w dniu imprezy 11 listopada w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach. Zapraszamy wszystkich miłośników szachów na 14.30.

W ramach świętowania, drugi rok z rządu Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim organizuje także dla wszystkich uczniów  gminnych szkół z klas IV – VIII, Gminne Biegi Niepodległościowe, które zaplanowano na 15 listopada.