Dokumenty do pobrania


KompostownikAnkieta dotycząca zagospodarowania bioodpadów w przydomowych kompostownikach

Szanowni Mieszkańcy, zwracamy się do właścicieli nieruchomości kompostujących bioodpady w przydomowych kompostownikach o wypełnienie załączonej poniżej ankiety o ilości zagospodarowanych bioodpadów w przydomowych kompostownikach za rok 2023.

Pozyskane informacje umożliwią Gminie ustalenie ilości bioodpadów wytwarzanych i zagospodarowanych przez mieszkańców, które nie są oddawane do gminnego systemu gospodarowania odpadami. Zgodnie z nowymi zasadami obliczenia poziomów recyklingu (rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 3 sierpnia 2021r.) dane te można uwzględnić w sprawozdaniu z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi co przyczyni się do zwiększenia poziomów recyklingu odpadów komunalnych, które musi osiągnąć Gmina.

O wypełnienie ankiety prosimy mieszańców, którzy korzystają ze zwolnienia z opłaty dla posiadaczy kompostowników przydomowych.

Do złożenia powyższej informacji zachęcamy również pozostałych właścicieli nieruchomości kompostujących bioodpady.

Ankietę o kompostowaniu bioodpadów należy:

  • odesłać lub dostarczyć osobiście do Urzędu Gminy w Lubinie, Księcia Ludwika I 2, 59-300 Lubin
  • przesłać na e-mail: kancelaria@ug.lubin.pl do 15.03.2024r.

Dodatkowe informacje można uzyskać w pokoju nr 7 lub telefonicznie 76 84 03 126 lub za pośrednictwem e-maila: odpady@ug.lubin.pl.

Druk ankiety można pobrać poniżej lub w Urzędzie Gminy w Lubinie.


Szanowni Państwo, zwracamy się do właścicieli nieruchomości kompostujących bioodpady w przydomowych kompostownikach o wypełnienie załączonej poniżej informacji o ilości zagospodarowanych bioodpadów w przydomowych kompostownikach.

Pozyskane informacje umożliwią gminie ustalenie ilości bioodpadów wytwarzanych i zagospodarowanych przez mieszkańców, które nie są oddawane do gminnego systemu gospodarowania odpadami. Zgodnie z nowymi zasadami obliczenia poziomów recyklingu (rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 3 sierpnia 2021r.) dane te można uwzględnić w sprawozdaniu z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi co przyczyni się do zwiększenia poziomów recyklingu odpadów komunalnych, które musi osiągnąć gmina.

O wypełnienie informacji prosimy mieszańców, którzy korzystają ze zwolnienia z opłaty dla posiadaczy kompostowników przydomowych.

Do złożenia powyższej informacji zachęcamy również pozostałych właścicieli nieruchomości kompostujących bioodpady.

Informację o kompostowaniu bioodpadów należy:

  • odesłać lub dostarczyć osobiście do Urzędu Gminy w Lubinie, Księcia Ludwika I 2, 59-300 Lubin
  • przesłać na e-mail: kancelaria@ug.lubin.pl do 27.10.2023r.

Dodatkowe informacje można uzyskać w pokoju nr 7 lub telefonicznie 76 84 03 126 lub za pośrednictwem e-maila: odpady@ug.lubin.pl.

Druk informacji można pobrać poniżej lub w Urzędzie Gminy w Lubinie.

Informacja o ilości zagospodarowanych bioodpadów


Bądź Eko! Unikaj opakowań foliowych

Dzień Bez Opakowań Foliowych (23 stycznia). Nie każdy wie, że ta proekologiczna inicjatywa zrodziła się w Polsce i jest obchodzona już 15 lat z rzędu! Co roku świadomość społeczna korzyści z ograniczenia plastikowych jednorazówek rośnie, a ciekawe akcje i projekty powstają jak grzyby po deszczu. Mimo to w kwestii minimalizacji odpadów wciąż mamy sporo do zrobienia.

Według bieżących statystyk, przeciętny Polak wytwarza aż 358 kg śmieci rocznie – czyli niemal kilogram dziennie! Ponad połowę tej sumy stanowią opakowania z tworzyw sztucznych. I choć właściwa segregacja może tu bardzo pomóc, niezbędne jest też zauważenie źródła problemu: śmieci powstaje po prostu zbyt dużo.

Filozofia „zero/less waste” (ang. zero/mniej śmieci) bazuje na założeniach gospodarki zamkniętego obiegu. Według niej śmieci zamiast zalegać na wysypisku lub co gorsza trafiać do pieców, mogą stać się cennym surowcem do tworzenia kolejnych przedmiotów. Kluczowe znaczenie ma tu unikanie zbędnych odpadów oraz stosowanie 5 zasad „zero waste”: odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, segreguj i kompostuj.

Brzmi rozsądnie? Tylko jak to ugryźć w życiu codziennym?

Aby dołożyć swoją cegiełkę do ruchu zero waste wcale nie musisz wywracać swojej codzienności do góry nogami. Proste rozwiązania mają ogromne znaczenie! Możesz np. zacząć konsekwentnie stosować wielorazowe torby podczas zakupów i częściej sięgać po produkty sprzedawane luzem. Opłaca się lepiej poznać sztuczki naszych babć i dziadków: zasady odpowiedniego przechowywania żywności oraz reparowania odzieży. Nie bez znaczenia okaże się też uważniejsze planowanie zakupów oraz picie wody z kranu. Choć każda z tych zmian wydaje się drobna, mają one realny wpływ na ochronę środowiska i jego zasobów.

Więcej praktycznych sposobów na ograniczenie plastikowych śmieci w kuchni, łazience i podróży można znaleźć w artykule „Zero waste na co dzień”.