20 lecie zespołu Zachęta z Zimnej WodyŚpiewająco się przedstawili, wspominając zdarzenia z przeszłości – czasem wzruszyli i z lekkością zachęcili całą salę do wspólnego śpiewania i tańczenia. Tak radośnie świętowano w świetlicy kryształowy jubileusz zespołu Zachęta z Zimnej Wody, w skład którego wchodzą także mieszkanki Wiercienia.

Zaczęło się bardzo radiowo i nostalgicznie. Zaprzyjaźnieni z zespołem Zachęta członkowie Teatru Zwykli Ludzie inscenizując radiowe wiadomości wspominali wydarzenia z listopada 2002 roku. Wtedy m.in. ogłoszono wybór Lecha Kaczyńskiego na prezydenta Warszawy, ogłoszono że Polska wejdzie za dwa lata do Unii Europejskiej, a w Zimnej Wodzie powołano do życia zespół Zachęta.

– Świat się bardzo zmienił przez ten cały czas. Były różne chwile ale staramy się dbać o te dobre wspomnienia. Dużo koncertowaliśmy i byliśmy m.in. we Lwowie, w Mińsku, Moskwie i Wilnie. Dziś łza się w oku kręci. Dziękujemy gminie Lubin i ośrodkowi kultury za te lata opieki i wsparcia, i zapraszamy wszystkich na muzyczne wspomnienia – mówiła Teresa Kot, z której inicjatywy zespół powstał.

Mimo, że członków zespołu nie trzeba już nikomu w gminie Lubin przedstawiać, to w czasie jubileuszu zaskoczono widzów sympatycznymi, humorystycznymi przyśpiewkami na temat każdej z występujących osób. Dodajmy, że dziś w skład Zachęty wchodzi kilkanaście pań, a jego akompaniatorem jest od lat Marek Pęciak.

– To dla mnie wielki zaszczyt i przyjemność, że mogę uczestniczyć w pięknym jubileuszu 20-lecia zespołu Zachęta. Jak mało kto potraficie swoim entuzjazmem, życzliwością, radością i śpiewem zachęcić wiele osób do odkrywania piękna dawnych pieśni ale i nowych utworów – mówił Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin. – Składam serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za zaangażowanie, poświęcony czas  na próby i występy oraz chęć propagowania kultury polskiej oraz promowania gminy Lubin.

Ojcem chrzestnym Zachęty jest Tadeusz Samborski były poseł, dziś prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy”, który nadał zespołowi nazwę i był również gościem jubileuszu.

Na scenie wystąpiła także zaprzyjaźniona z zespołem „Siedlecka Nuta” oraz ksiądz Bartłomiej Kot, prywatnie syn założycielki Zachęty, prezentujący piosenki o Polsce, które znalazły się w jego nowym albumie „Bez okazji”.

W czasie jubileuszu było mnóstwo życzeń, gratulacji, wspomnień, oczywiście okolicznościowy tort oraz dużo wspólnego śpiewania.