41. Łemkowska Watra na obczyźnieKoncerty muzyczne,  wykład historyczny, hołd złożony  wysiedlonym  ale przede wszystkim spotkania, rozmowy i wspomnienia składają się na coroczną Łemkowską Watrę w Michałowie. Jak sama nazwa wskazuje centralnym punktem spotkań jest oczywiście łemkowskie ognisko rozpalane przez najstarszego uczestnika zjazdu, czyli watra.

Pod tablicami upamiętniającymi Akcję „Wisła” przedstawiciele lokalnych samorządów tradycyjnie złożyli wieńce. Gminę Lubin reprezentował na 41. Łemkowskiej Watrze na obczyźnie wójt Tadeusz Kielan.  Z powodu ograniczeń epidemiologicznych spotkanie było jednodniowe, wzięło w nim udział ok. 900 osób, zorganizowano liczne konkursy, koncerty i wspólną biesiadę.

Symboliczne ognisko, już po raz czwarty  rozpalił Józef Szlachtycz, który do Michałowa przyjechał z rodzicami w 1947 roku.

– Bardzo się cieszę, że ludzie przyjeżdżają, w tym przede wszystkim młodzi, co pozwala kultywować naszą   tradycję- mówił 88-latek

Na Dolnym Śląsku po wojnie osiedlono bardzo liczną grupę Łemków, szacuje się, że jest ich dziś około 2-3 tysięcy. Czy te szacunki są prawdziwe pokaże przeprowadzany właśnie Spis Powszechny.

– Watra to okazja do spotkań, rozmów, wspomnień. To miejsce jest dla nas bardzo ważne, w tak licznym gronie, choć przecież i tak mocno ograniczonym z powodu pandemii, udaje nam się spotkać raz w roku – mówi Andrzej Kopcza, prezes Stowarzyszenia Łemków.

Co roku podczas Watry nagradzane są także osobistości, które przyczyniają się do kultywowania i promocji kultury łemkowskiej. W tym roku symboliczną Nagrodę Nikofora odebrał Jerzy Starzyński, założyciel Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca Kyczera  oraz organizator Festiwalu Pod Kyczerą.

– Dziękuję za to wyróżnienie. Przy okazji dziękuję także samorządowcom, dzięki którym kultura łemkowska, ale także pieśni i tańce z całego świata trafiają do najmniejszych nawet miejscowości. Mam przyjemność prowadzić zespół Kyczera od 30 już lat, w tym czasie  było w nim ponad 600 osób – mówił wyróżniony Jerzy Starzyński.

Gmina Lubin aktywnie wspiera Łemkowską Watrę i Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat Pod Kyczerą”. Jego najbliższa edycja planowana jest jeszcze w sierpniu, tradycyjnie już w miejscowości Lisiec.