Mówią, że cały czas się uczą i zdobywają doświadczenie, ale jednocześnie już są chlubą i dumą Osieka. Członkowie grupy wokalnej Osieczanki to przede wszystkim panie, akompaniują im jednak panowie.   Wszystkich łączy miłość do muzyki, śpiewu i tańca oraz duża radość życia, która wręcz z nich emanuje i zaraża wszystkich wokoło.

Osieczanki zaprosiły do swojej świetlicy na jubileusz wiele gości, w tym dwa zaprzyjaźnione zespoły- z Siedlec i Niedźwiedzic. Było więc wiele okazji do wspólnego śpiewania, prezentacji repertuaru, ale przede wszystkim podziękowań, dobrych słów i życzeń.

– To nasz eksportowy zespół, który jest chlubą miejscowości Osiek. Ubogacacie zarówno gminne, jak i kościelne wydarzenia. Dziękuje wam i błogosławię, na kolejne udane lata twórczości – mówił ks. proboszcz Jerzy Bachor.

Zespół powstał w styczniu 2018 r. z inicjatywy Cecylii Szwedo i Ryszarda Kirsza.

– Mieliśmy potrzebę kultywowania tradycji, obrzędów i zwyczajów polskiej wsi – wspomina Cecylia Szwedo. – Zaczęliśmy od pieśni ludowych, trafił do nas wspaniały akordeonista Ignacy i cały czas się uczymy. Byliśmy już na wielu festiwalach, przeglądach, dzięki temu poznajemy nowych, fajnych ludzi.

Zespół także już dał się poznać na licznych przeglądach i festiwalach, jako bardzo radosna, rozśpiewana, roztańczona grupa.  Zdobywają wiele nagród na regionalnych scenach, propagując folklor i krzewiąc postawy patriotyczne. W 2019 roku zespół wystąpił w Liście Przebojów Ludowych Polskiego Radia Wrocław. Wśród gości jubileuszu była także prowadząca tę listę redaktor  Małgorzata Majerant – Kokot.

Jubileusz był okazją do licznych wspomnień i gratulacji.

– Dziękuję wam, ze tak pięknie z uśmiechem promujecie gminę Lubin. Mówiłem to wielokrotnie, ale warto powtarzać, że jesteśmy jedną z najbardziej rozśpiewanych gmin w Polsce. Na koncertach, występach, widzimy jednak tylko efekt końcowy waszego zaangażowania, a wiem ile codziennej pracy za tym stoi, ile prób i ćwiczeń. Jestem wam bardzo wdzięczny, gratuluję  i życzę kolejnych udanych lat koncertowania – mówił Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin.

W jubileuszu uczestniczyła także m.in. delegacja Ośrodka Kultury Gminy Lubin, który na co dzień wspiera grupę. W ramach prezentu od gminy przekazano zespołowi voucher na sfinansowanie kolejnych wyjazdów oraz ogromny tort. Życzenia członkom zespołu przekazywała również Zofia Marcinkiewicz, przewodnicząca komisji oświaty i kultury rady gminy Lubin.

Przypomnijmy, że swój debiut Osieczanki miały 25 sierpnia 2018 r. w Krzeczynie Wielkim podczas III Przeglądu Zespołów Folklorystycznych o Puchar Wójta Gminy Lubin, gdzie zdobyły swoją pierwszą nagrodę. Dziś mają w repertuarze około stu utworów, w tym ludowe, patriotyczne, kościelne, świeckie, ale także kilka własnego autorstwa. Gratulujemy i życzymy kolejnych równie udanych lat!

Więcej zdjęć na: facebookowym profilu gminy Lubin.