Piękny jubileusz strażaków z Niemstowa był doskonałą okazją do wielu wyróżnień, odznaczeń i słów uznania. 75 lat temu, a więc dwa lata po zakończeniu II wojny światowej, na wniosek 15 członków założycieli, Ochotnicza Straż Pożarna w Książęcym Uroczysku, bo tak kiedyś nazywał się Niemstów, została oficjalnie zarejestrowana postanowieniem Wojewody Wrocławskiego.

Tę doniosłą rocznicę obchodzono w obecności wielu znamienitych gości, w tym m.in. nadbrygadiera Marka Kamińskiego, Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, druha Grzegorza Obarę, wiceprezesa zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP we Wrocławiu, st. bryg. Cezarego Olbrysia, zastępcę komendanta powiatowego PSP w Lubinie oraz Bartosza Chojnackiego, zastępcę wójta gminy Lubin. Było również wielu gości z instytucji na co dzień współpracujących ze strażakami i mieszkańcy kilku okolicznych sołectw.

Minutą ciszy uczczono pamięć strażaków, którzy odeszli na wieczną wartę.

– Nasza służba nie jest łatwa o czym doskonale wszyscy wiemy. Strażacki trud i poświęcenie widać na każdym kroku, szczególnie w chwilach zagrożenia. Dziś słuchając lub oglądając wiadomości widzimy strażaków na pierwszej linii walki z żywiołem. Jednak ratowanie życia i mienia to tylko część działalności Ochotniczych Straży Pożarnych, które w swoich miejscowościach pełnią również rolę kulturalno-wychowawczą – mówił Marek Maślej, prezes OSP Niemstów.
– Strażacki dorobek, mundur dyscyplina, wola niesienia bezinteresownej pomocy i poświęcenie w obliczu zagrożenia, stanowią wartości będące źródłem uznania oraz szacunku społeczeństwa, czego dowodem są rankingi społecznego zaufania.

Za swoją społeczną działalność, przeważnie kosztem rodziny strażacy nie otrzymują wiele. Pozostaje im satysfakcja z dobrze pełnionej służby oraz odznaczenia strażackie. Są one oficjalnym, honorowym podziękowaniem za udział w niesieniu ludziom pomocy. Pozwalają nabierać przekonania, że warto było się starać. Na uroczystości nie zabrakło więc medali i odznaczeń.

„Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa” wyróżniono: druha Marcina Czelenia i druha Łukasza Polewczyka.
„Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa” nagrodzono: druha Łukasza Gierczaka oraz druha Dawida Kowalskiego.

Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego nadało również „Odznaki Za Wysługę Lat” i otrzymali je:

  • Za wysługę 65 lat – druh Włodzimierz Moroch
  • Za wysługę 60 lat – druh Julian Maślej
  • Za wysługę 55 lat – druh Jan Torba
  • Za wysługę 50 lat – druh Leszek Konefał
  • Za wysługę 45 lat – druh Jan Noga
  • Za wysługę 40 lat – druh Michał Czeleń
  • Za wysługę 35 lat – druh Stanisław Wojciechowski, druh Jan Baran i druh Ryszard Jankowski
  • Za wysługę 30 lat – druh Zbigniew Noga
  • Za wysługę 25 lat – druh Marek Maslej i druh Krzysztof Czeleń
  • Za wysługę 20 lat – druh Marcin Czeleń, druh Tomasz Noga, druh Przemysław Maślej, druh Zbigniew Gonet, druh Paweł Gonet, druh Łukasz Polewczyk
  • Za wysługę 15 lat – druh Kazimierz Pietkowski, druh Dawid Żołędziewski, druh Kamil Forościej, druh Krzysztof Gierczak, druh Marek Kostanowicz, druh Tomasz Kostanowicz, druh Łukasz Gierczak
  • Za wysługę 10 lat – druh Radosław Serafinowicz, druh Mateusz Dec, druh Dawid Kowalski, druh Tomasz Szpyrka, druh Michał Mościwski

Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego nadało „Brązową Odznakę” członkom Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, otrzymali je: Piotr Noga, Grzegorz Sysak, Andrzej Sysak, Mateusz Piekut, Tomasz Piekut, Michał Krzeszowski, Jakub Rudziński, Maciej Skupień

Specjalny list do strażaków skierował Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin:

– Szanowne Druhny i Druhowie! 75 lat to piękny jubileusz, to okres przynajmniej trzech pokoleń wpisanych w historię tej jednostki i miejscowości. To historia pisana żywymi ludźmi, których nazwiska istnieją w protokołach czy w kronice, a wielu z nich już nie ma wśród Was.

– Wy strażacy ochotnicy bez względu na kolor sznura jesteście zarażeni potrzebą niesienia pomocy. Ludzie Was widzą, doceniają i na Was liczą. Bycie strażakiem to wciąż niezwykłe wyzwanie. To zaszczyt ale i obowiązek. To bezinteresowna służba innym, często z narażeniem własnego życia. Dzięki Waszym działaniom, ogromnemu zaangażowaniu i poświęceniu w służbie, Ochotnicza Straż Pożarna jest dziś nowoczesną, wszechstronną i cieszącą się społecznym zaufaniem formacją.

Również strażacy wyrażali wdzięczność tym wszystkim, którzy im pomagają, wspierają oraz przyczyniają się do poprawienia gotowości operacyjnej.

Na uroczystość przyjechali z drugiego końca Polski strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Niemstowa w gminie Cieszanów. Dziękowano im za podjęcie inicjatywy dążącej do nawiązania współpracy, która trwa już 13 lat.