Zebranie OSP NiemstówOSP Niemstów to druga jednostka, która podsumowała ubiegły – symboliczny dla niej rok  75-lecia działalności. Jednogłośnie udzielono zarządowi absolutorium, gratulując osiągnięć i życząc realizacji ambitnych planów.

Jednogłośne absolutoria, których od lat jesteśmy świadkami przy zebraniach sprawozdawczych gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, są dużym powodem do dumy. Działacze wielu innych stowarzyszeń wiedzą, jak trudno o taką jednomyślność przy tak bardzo szerokim zakresie działań. Tymczasem w dziewięciu gminnych jednostkach OSP są one od wielu lat faktem.

To docenienie organizacji  działań związanych m.in. z  kupowaniem sprzętu, pozyskiwaniem środków, szkoleniami, zawodami, nowym naborem, wyróżnieniami i dziesiątkiem innych codziennych spraw.

OSP Niemstów to jedna z trzech naszych jednostek działających w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym – obok Zimnej Wody i Ksieginic. W ubiegłym roku brała udział w 64 akcjach, w tym 37 razy gasiła pożary. Druhowie najczęściej uczestniczący w akacjach to: Michał Mościwski (45), Dawid Kowalski (43) i Kamil Pomykała (39).

Jednostka liczy 44 członków, w tym dwóch wspierających i jednego honorowego. W minionym roku w szeregi straży wstąpiła pierwsza, po długiej przerwie kobieta, która podczas zebrania wraz z nowoprzyjętym strażakiem miała przyjemność złożenia uroczystej przysięgi.

To także, jak do tej pory jedyna jednostka w gminie, która może się pochwalić Młodzieżową Drużyną Pożarniczą. Plany na ten rok są jeszcze bardziej ambitne –w Niemstowie ma powstać także Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Kobiet.

– Jako oficjalny członek OSP Niemstów i jako wójt zawsze deklarowałem i nadal deklaruję szerokie zrozumienie dla potrzeb ochotniczej straży. Na bezpieczeństwie nigdy nie będziemy oszczędzać i jak będzie trzeba, to oddamy na ten cel przysłowiowy ostatni grosz. Wasza działalność to nie tylko ratowanie mienia i życia ludzkiego ale także bardzo ważna prewencja i szeroko rozumiana współpraca z wieloma instytucjami – mówi Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin gratulując i dziękując  strażakom za ubiegłoroczną pracę.

Gratulacji i słów uznania padło bardzo wiele, m.in. od Norberta Grabowskiego przewodniczącego Rady Gminy,  radnego Andrzeja Olka, radnego powiatowego i prezesa PGKGL Wojciecha Dziwińskiego, sołtysa Niemstowa Józefa Kostanowicza oraz księdza proboszcza Jana Niczypora.  Oprócz słów uznania padły też zobowiązujące deklaracje:

– W ubiegłym roku otrzymaliście z PSP samochód operacyjny, który zastąpił wysłużonego poloneza, a teraz obiecuję, żeby to do waszej jednostki trafił nasz 10 –letni średni samochód pożarniczy. Dzięki 100 tysiącom złotych, które gmina Lubin przeznaczyła na współfinansowanie naszego najnowszego ciężkiego samochodu, dotychczasowy wóz zostanie na terenie powiatu, a moja rekomendacja jest jednoznaczna i wskazuje właśnie na Niemstów – mówił Eryk Górski, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie.

W 2022 roku jednostka wsparła sprzętem strażaków z Ukrainy. Z licznych dotacji i dofinansowań zakupiono m.in. prądownicę, kurtynę wodną, komplety ubrań specjalnych i mundury galowe.