Zapraszamy do bezpłatnego korzystania z ponad 3 milionów publikacji naukowych Biblioteki Narodowej – cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej ACADEMICA. Znajdziemy w jej zasobach najnowsze podręczniki, monografie, lektury szkolne i lektury na olimpiady przedmiotowe. Terminal z dostępem do zbiorów znajduje się w bibliotece publicznej w Raszówce.

Aby skorzystać z publikacji, należy zalogować się w CWPN Academica na terminalu znajdującym się w naszej bibliotece. Użytkownik otrzymuje dane dostępowe do konta od pracownika biblioteki. W przypadku małoletnich oraz osób, których zdolność do czynności prawnych jest ograniczona, zgodę na utworzenie konta wyraża przedstawiciel ustawowy poprzez złożenie oświadczenia.

W Academice udostępniane są dwie kategorie zbiorów:

  • zbiory z domeny publicznej oraz te, które są udostępniane na wolnych licencjach lub w oparciu o licencje udzielone Bibliotece Narodowej
  • zbiory chronione prawem autorskim

Z tych pierwszych można korzystać bez ograniczeń na stronie internetowej Academica z poziomu każdego komputera z dostępem do internetu. Część dokumentów można pobrać na dysk w formie PDF.

Wszystkie publikacje udostępnione w domenie publicznej i na podstawie licencji można także wyświetlać w Cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA, gdzie udostępniane są zazwyczaj w kilku różnych formatach – zawsze z możliwością pobierania.

Ze zbiorów chronionych prawem autorskim można korzystać jedynie za pośrednictwem terminali Academici, znajdujących się na terenie instytucji, które przyłączyły się do systemu. Nie jest dozwolone pobieranie materiałów chronionych prawem autorskim.

Z systemu korzystają m.in. duże biblioteki uniwersyteckie oraz biblioteki gminne i szkolne z oddalonych od ośrodków akademickich miejscowości, które dzięki Academice dają studentom i uczniom dostęp do literatury naukowej i popularnonaukowej (książek i artykułów z czasopism) potrzebnej w procesie kształcenia oraz przygotowywaniu prac licencjackich i magisterskich.

Ta ogromna baza wiedzy jest ważnym narzędziem w nauce, pracy badawczej i dydaktycznej. Dzięki usłudze szybkiej digitalizacji, na życzenie czytelnika Biblioteka Narodowa jest w stanie w ciągu kilku dni roboczych, dodać do zbiorów Academici każdą publikację z jej magazynów.

Regulamin Użytkownika CWPN Academica (PDF 61 KB)