Grupa 130 przedszkolaków wzięła udział w organizowanej przez gminę Lubin imprezie sportowej podsumowującej projekt „Akademia Żaczek”. Zawody zorganizowano na obiekcie sportowo-rekreacyjnym im. Mieczysława Lodzińskiego w Księginicach. Uczestnikami były dzieci w wieku od 4 do 6 lat uczestniczący w mijającym roku szkolnym w dodatkowych zajęciach sportowo-rekreacyjnych organizowanych w naszej gminie Lubin.

Przypomnijmy, że te dodatkowe zajęcia organizowane są w przedszkolu w Raszówce i jego oddziale zamiejscowym w Lubinie oraz oddziałach przedszkolnych prowadzonych przy podstawówkach w Krzeczynie Wielkim, Niemstowie, Szklarach Górnych i Siedlcach.

W ramach programu dla wszystkich przedszkolaków zakupiono koszulki sportowe w kilku barwnych kolorach, w których dzieci na co dzień trenują, a także dla zachowania ich komfortu i bezpieczeństwa – specjalne maty piankowe wykorzystywane podczas zabaw ruchowych.

Przeprowadzenie turnieju dla uczestników zajęć, to coroczne podsumowanie projektu „Akademia Żaczek”, którego głównym celem jest aktywizacja najmłodszych mieszkańców gminy Lubin poprzez sport i zabawy ruchowe. Chodzi też o zaszczepienie u najmłodszych dzieci nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu co jest treningiem ogólnorozwojowym zapobiegającym otyłości i innym chorobom cywilizacyjnym.

Na początku wszystkie dzieci uczestniczyły we wspólnej rozgrzewce, następnie przedszkolaki przystąpiły do przygotowanych specjalnie na ten dzień różnorodnych konkurencji tj. wyścigi rzędów, rzuty karne do bramki, mecz piłki nożnej, slalom z piłką z uderzeniem do bramki oraz zabawy w berka oraz „Raz dwa trzy Baba Jaga patrzy”, „Niebo – słońce” itp. Wszystkie dzieci chętnie uczestniczyły w sportowych zmaganiach. Uczyły się zdrowej rywalizacji, przestrzegania zasad i reguł zabaw oraz współpracy w zespole.

Uwieńczeniem zabawy był bieg z pochodnią wokół boiska, co było również wspaniałą atrakcją dla najmłodszych uczestników.
Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal będący nagrodą za zmagania sportowe. Przedszkolaki integrowały się spożywając słodki poczęstunek. Wszystkie dzieci z uśmiechem wróciły do swoich przedszkoli. Wsparciem dla trenera podczas imprezy byli zawodnicy trenujący w Akademii Piłkarskiej Zagłębie Lubin i Zagłębie Lubin Future, którzy sprawowali nadzór nad uczestnikami podczas każdej konkurencji, by wszystko odbywało się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz zgodnie z regułami realizowanych zabaw.

W zmaganiach sportowych uczestniczyli:

  • SP w Szklarach Górnych – 1 grupa (15 przedszkolaków)
  • SP w Krzeczynie Wielkim – 1 grupa (19 przedszkolaków)
  • SP w Siedlcach – 1 grupa (18 przedszkolaków)
  • SP w Niemstowie – 1 grupa (20 przedszkolaków)
  • Przedszkole w Raszówce – 1 grupa (15 przedszkolaków)
  • Zamiejscowy Oddział w Lubinie Przedszkola w Raszówce – 2 grupy (43 przedszkolaków)