okglWychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Ośrodek Kultury Gminy Lubin  w 2022 roku proponował różne formy aktywności twórczej dla dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in.: warsztaty artystyczne, konkursy plastyczne, fotograficzne, kulinarne, wokalne, prezentacje artystyczne dla mieszkańców, spotkania integracyjne. Organizowane je stacjonarnie, online i hybrydowo.

W 2022 roku zauważalny był wzrost aktywności mieszkańców i potrzeby spotkań. Oferta ośrodka obejmowała zarówno duże wydarzenia  realizowane w ramach „Kalendarza imprez kulturalnych i sportowych”, jak i cykliczne oraz jednorazowe warsztaty, spotkania czy wycieczki.

Ośrodek Kultury w 2022 roku uwzględnił potrzeby zarówno różnych grup wiekowych jak i różnych środowisk, stwarzając warunki do tworzenia i rozwoju oraz zachowania dziedzictwa kulturowego regionu. Efektem tych działań jest powstanie kulturalnej mapy regionu, bogatej w wydarzenia artystyczne, zachęcającej do tworzenia lokalnych produktów kulinarnych, rękodzielniczych. Mapa, dostępna na: stronie internetowej OKGL, ukazuje specyfikę, tradycje, walory kulturowe miejscowości, wpisujących się w  magię naszej gminy.

Mieszkańcy gminy chętnie brali udział w stałej ofercie kulturalnej  i sportowej, jednocześnie wskazując  zapotrzebowanie na nowe propozycje, dzięki czemu powstało kilkanaście artystycznych bloków warsztatowych, m.in. makrama, tworzenie biżuterii, ekologicznych mydełek czy blok warsztatów związanych z kompetencjami cyfrowymi – grafika komputerowa, podcasty itp.

Pojawiły się również nowe, oddolne inicjatywy. W Bukownej sołtys wraz z mieszkańcami zaproponowali wzbogacenie kulinarnych wydarzeń w naszej gminie i wspólnie z OKGL zorganizowane zostało Święto gołąbka, aktywizujące mieszkańców wielu miejscowości naszej gminy.

Nowością w ofercie były cieszące się dużą popularnością interaktywne lekcje angielskiego dla najmłodszych.

TWORZENIE WARUNKÓW ROZWOJU DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

Działania ukierunkowane na rozwój amatorskiego ruchu artystycznego, jako ważnej formy aktywizacji kulturalnej środowiska, poprzez zapewnienie profesjonalistów sprawujących opiekę artystyczną nad zespołami i grupami twórczymi oraz stworzenie warunków prezentacji twórczości podczas festiwali, przeglądów zarówno w gminie jak i poza jej granicami, przyczyniły się do utrzymania kilkunastu stałych grup amatorskich, zespołów wokalnych, folklorystycznych i teatralnych oraz powstania nowych.

Pod opieką artystyczną Ośrodka Kultury Gminy Lubin znajdują się grupy dziecięce, młodzieżowe i dorosłe działające w wielu miejscowościach gminy:

  • Młodzieżowa Orkiestra Gminy Lubin
  • Chór Via Musica
  • trzy zespoły folklorystyczne: Lubin, Koniczynki, Zachęta
  • pięć zespołów wokalnych : Siedlecka Nuta, Leśne Echo, Lejdis, Osieczanki
  • młodzieżowa grupa Rozśpiewane Pastuszki
  • grupa kabaretowa Ale Baby
  • grupy taneczne

WSPÓŁPRACA Z LOKALNĄ SPOŁECZNOŚCIĄ I INNYMI PODMIOTAMI

Współpraca z kilkunastoma kołami gospodyń i organizacja imprez kulinarnych, promujących dziedzictwo kulinarne regionu, które na stałe wpisały się w kalendarz i stały się wizytówką gminy, np. Festiwal  Kapusty i Pieroga.

W 2022 roku  Ośrodek Kultury Gminy Lubin uczestniczył w programie promocji dziedzictwa kulinarnego Dolnego Śląska i publikacji „Kalendarza imprez kulinarnych Dolnego Śląska”, finansowanego ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego. W publikacji ukazały się informacje o organizowanych przez OKGL imprezach kulinarnych.

Popularność i tak duża ilość aktywnych kół zaowocowała współpracą z Kołami Gospodyń Wiejskich z terenu trzech powiatów: lubińskiego, polkowickiego i głogowskiego i organizacją regionalnego plenerowego wydarzenia kulinarnego „Gminne Gotowanie – Letnie Smaki” w Osieku. Idea zrodziła się z zamiłowania mieszkańców naszej gminy do wykorzystywania lokalnych produktów, rodzimego folkloru oraz chęci promocji regionu. W ramach tego wydarzenia ośrodek nawiązał współpracę z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

W ramach 10. rocznicy łączącego partnerstwa gminy Lubin z francuską gminą Sathonay- Camp Ośrodek Kultury Gminy Lubin zorganizował wizytę przedstawicieli gminy Lubin w Sathonay – Camp. W delegacji wzięli udział członkowie Rady Gminy Lubin oraz dyrektorzy stojący na czele gminnych jednostek.

Podczas wizyty z inicjatywy francuskich partnerów, w uroczysty sposób podpisano Akt odnowienia partnerstwa między Sathonay-Camp i gminą Lubin.  W ramach zadania realizowane były cele nakreślone w ww. akcie partnerstwa, tj. przyczynianie się do chęci wzajemnego poznawania, rozumienia partnerów, ich kultury, tradycji, historii  oraz rozwijanie kontaktów poprzez spotkania między młodymi ludźmi, wymianę doświadczeń w zakresie społecznym, sportowym, kulturalnym i ekonomicznym. Polska delegacja miała  możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem samorządu, stowarzyszeń,  placówek oświatowych i opieki społecznej we Francji oraz  historią i zabytkami Sathonay-Camp oraz Lyonu.

Warto dodać, że ramach partnerstwa OKGL prowadzi naukę języka francuskiego dla mieszkańców gminy.

WYDARZENIA KULTURALNE O CHARAKTERZE PONADGMINNYM

  • Współorganizacja wraz ze Stowarzyszeniem Kyczera w miejscowości Lisiec Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”, jednego z największych festiwali folklorystycznych w Europie. Na lisieckiej polanie wystąpiło kilkanaście zespołów z całego świata oraz dwa gminne zespoły: Leśne Echo z Raszówki, Zachęta z Zimnej Wody oraz Roztoka z Rudnej.
  • Współorganizacja III spotkania młodzieży salezjańskiej w Szklarach Górnych to kontynuacja współpracy z Inspektorią Wrocławską. Przygotowanie części artystycznej, sceny oraz warsztatów artystycznych dla ponad 200 osób.
  • Organizacja wydarzeń plenerowych, integrujących mieszkańców o wymiarze edukacyjnym np.– Noc Świętojańska, ukazująca tradycje Słowian. Imprezie towarzyszą koncerty, konkursy tematyczne, tańce integracyjne, puszczanie wianków rzeką Czarna Woda i taniec ognia.
  • Festiwal Kapusty i Pieroga to największa impreza kulinarna w regionie. W tym roku w konkursie kulinarnym wzięło udział sześć kół gospodyń. Tradycyjnie odbyły się warsztaty lepienia pierogów, warsztaty kulinarne oraz koncerty.
  • W tym roku po dwuletniej przewie związanej z pandemią mieszkańcy gminy spotkali się na Tradycjach Wielkanocnych. Imprezie tradycyjnie towarzyszył kiermasz, konkursy tematyczne – Kartka Świąteczna, Palma Świąteczna oraz konkurs kulinarny, w którym wzięło udział 10 kół, w tym jedno uchodźców z Ukrainy.
  • OKGL wziął udział w projekcie „Z klasyką przez Polskę” realizowanym przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, na Dolnym Śląsku współorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. W ramach tego projektu odbył się koncert muzyki poważnej z cyklu „Z klasyką przez Polskę” w kościele rzymskokatolickim pw. Św. Antoniego w Oborze, który przyciągnął wielu mieszkańców z terenu całej gminy.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w gminie Lubin.  Ośrodek Kultury Gminy Lubin przygotował scenariusz i oprawę artystyczną uroczystości i nawiązanie do wydarzeń historycznych. Barwny korowód dotarł pod Obelisk Niepodległości, po uroczystościach złożenia kwiatów mieszkańcy uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu razem z zespołami OKGL  oraz uczniami Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych i raczyli się przepyszną grochówką, słodkościami i gorącymi napojami.

FERIE I WAKACJE

Tegoroczna oferta feryjna i wakacyjna spotkała się z ogromnym odzewem wśród mieszkańców, łącznie z oferty skorzystało blisko 1000 dzieci i młodzieży.

Wakacje z OKGLOśrodek Kultury Gminy Lubin przygotował różnorodną ofertę dla dzieci i młodzieży gminy Lubin, obejmującą dwa tygodnie ferii. Oferta łączyła działania twórcze, edukacyjne, rekreacyjne i zabawę poprzez warsztaty, wycieczki, wizyty w kinie i bale.

Równie duże zainteresowanie  najmłodszych mieszkańców gminy wakacyjną ofertą OKGL wpłynęło na rozszerzenie działań na dwa miesiące wakacji. Dominowały ciekawe wycieczki w nieznane miejsca i zupełnie nowe propozycje spędzania czasu.

W pierwszym miesiącu wakacji  najmłodsi mieszkańcy gminy Lubin mieli możliwość udziału w różnego rodzaju warsztatach, m.in.  projektowania grafiki, tworzenia podcastów oraz fotografii studyjnej. Drugi miesiąc to kontynuacja warsztatów, animacji  i ciekawych wycieczek.  Po raz pierwszy młodzi mieszkańcy naszej gminy mieli okazję odwiedzić największe parki edukacyjno-rozrywkowe w Polsce. W tym roku ośrodek zaproponował również cykl warsztatów w siedzibie, wykorzystujących  sprzęt zakupiony w  ramach projektu Konwersja Cyfrowa. Uczestnicy mogli skorzystać z edukacyjnych tabletów, ekranu multimedialnego i magicznego dywanu.
Nie zabrakło również warsztatów artystycznych, gier i zabaw integracyjnych.

WYDARZENIA SPORTOWE

Ze względu na sytuację epidemiologiczną działania sportowe rozpoczęły się na początku marca i do połowy listopada, odbyło się 20 imprez sportowych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy Lubin. Były to różne turnieje piłki nożnej, siatkowej, szachowe. Nowością tegorocznego kalendarza imprez było zorganizowanie Gali boksu.

Spartakiada Seniorów odbyła się tradycyjnie na terenie obiektu sportowo-rekreacyjnego w Gorzycy, przyciągając kilkudziesięciu seniorów z terenu naszej gminy. Seniorzy wzięli udział w sportowych zmaganiach, turnieju w bule czy instruktażu nordic wal king.

Gminny Rajd Rowerowy – to największe i najtrudniejsze pod względem organizacyjnym wydarzenie sportowe w gminie Lubin. Udało się je zorganizować  przy wsparciu lokalnych liderów, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz jednostek gminnych. W tegorocznej edycji wydarzenia wzięło udział blisko 300 miłośników rowerów w różnym wieku.

Nowa formuła mimo rekordowych upałów przyciągnęła całe rodziny a także przyczyniła się do zdobycia nowych odbiorców. Około dziesięciokilometrowe trasy pozwoliły na udział najmniejszych mieszkańców gminy, a wytrawni amatorzy jednośladów pokonywali dwie a nawet trzy trasy.  Nowością tegorocznego rajdu były miasteczka rowerowe.  Każdej  z tras towarzyszyły gry terenowe w myśl hasła „Zwiedzaj gminę, poznaj jej historię, rozwiąż quest” łączące rekreację z edukacją.

We współpracy z sołtysem Raszowej  po raz kolejny odbyła się jedna z głównych sportowych imprez –  Gminne zawody kajakowe. Na starcie zabytkowej fosy stanęło kilkanaście drużyn oraz pojedynczych zawodników. Imprezie towarzyszył turniej w bulle, który cieszył się dużym zainteresowaniem.

WYSTAWY

„Zabytki Gminy Lubin” prezentuje kilkadziesiąt makiet zabytków wykonanych różnymi technikami przez uczniów gminnych szkół podstawowych oraz mieszkańców gminy. Wystawa służy popularyzowaniu lokalnych zabytków i zapoznania się z ich historią, a przede Wystawa 1920 wojna światówwszystkim uświadomienia potrzeby ochrony tych cennych obiektów.

„Drewniane miniatury” to projekt  sentymentalnej podroży w przeszłość i świat dzieciństwa, współtworzony przez mieszkańców gminy Lubin. Wystawa prezentuje kilkadziesiąt wykonanych z drewna przedmiotów użytku codziennego oraz miniaturowe urządzenia rolnicze.

Realizacja z podmiotami zewnętrznymi wystaw czasowych mających na celu ochronę dziedzictwa narodowego – np.  wystawa o Bitwie Warszawskiej.

W roku 2022 powstałą w 2018 roku wystawę „Gmina Lubin –wczoraj-dziś” ukazującą historię polskiej wsi i rolnictwa odwiedziło 400 osób.

WARSZTATY ARTYSTYCZNE

Rozwijano amatorski ruch artystyczny jako ważną formę aktywizacji kulturalnej środowiska, reakcję na aktualne potrzeby, współpracę z sołectwami, kontakt z otoczeniem, brak sztywnej struktury.

Większość warsztatów w tym roku udało się przeprowadzić stacjonarnie. Rok 2022, to rok nowych propozycji warsztatowych. Po raz pierwszy Ośrodek Kultury Gminy Lubin zaproponował  warsztaty tworzenia makramy, biżuterii czy ekologicznych mydełek.  Warsztaty sprawdziły się w każdej grupie wiekowej, każdy mógł wykorzystać zdobyte kompetencje w domu.

Zajęcia i warsztaty  dla różnych grup odbiorców – muzyczne, ceramiczne, taneczne, itp., realizowane w ciągu roku cyklicznie, w ramach ferii i wakacji, realizacji projektów oraz pojedynczych działań.

PRACOWNIA CERAMICZNA

Rozbudowanie pracowni ceramicznej w Raszówce. Kilkadziesiąt osób kształci się pod okiem profesjonalnego instruktora w nowoczesnej pracowni, wyposażonej w piec ceramiczny. Stworzenie warunków do pracy gliną i możliwość jej wypalania jest wizytówką naszej gminy. Aktualnie działalność zawieszona ze względu na ulokowanych uchodźców z Ukrainy w świetlicy w Raszówce.

WYCIECZKI

W 2022 roku kontynuowana była propozycja poznawania różnych ciekawych miejsc poza granicami gminy. OKGL zaproponował kilkanaście wycieczek dla dzieci i młodzieży w ramach działań feryjnych, wakacyjnych oraz związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Oferta poszerzona została również dla pozostałej grupy wiekowej. Wycieczki te łączą rozrywkę z edukacją i kulturą, m.in. do największych parków rozrywki, na Winobranie czy do muzeów we Wrocławiu.

AKCJE POMOCY

Kilkadziesiąt przyjaciół i sympatyków regionalnej kultury dołączyło do akcji pomocy rodzinom, które przybyły z Ukrainy i mieszkają teraz  w gminie Lubin.

To kolejna inicjatywa, w której nasi mieszkańcy pokazali, że zawsze można na nich liczyć.
Tym razem wykonano przepiękne rękodzieło świąteczne, które trafiło w dobre i hojne ręce. Ozdoby ceramiczne i makramowe dzieła, stworzyli pracownicy Ośrodka Kultury Gminy Lubin, mieszkańcy gminy i  uczestnicy warsztatów artystycznych. Udało się zebrać 2 000 zł, które ośrodek przeznaczy na potrzeby uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w naszej gminie. Z pozyskanej kwoty  pokryte zostaną koszty m.in. zakupu środków czystości i higienicznych, ubrań itp.

W 2022 roku Ośrodek Kultury Gminy Lubin włączył się również w pomoc małemu  mieszkańcowi Składowic. Podczas wydarzeń kulturalnych organizowane były zbiorki.

REALIZACJA PROJEKTÓW

Na rozwój cyfrowy Ośrodek Kultury Gminy Lubin pozyskał środki w ramach programu Konwersja cyfrowa domów kultury finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Dofinansowanie realizowane  w 2022 roku w kwocie 113 800 złotych przeznaczone zostało na doposażenie w sprzęt niezbędny do prowadzenia działań edukacyjnych i animacyjnych online.

Powstało profesjonalne studio, pozwalające na przeprowadzenie warsztatów podcastowych, grafiki komputerowej, itp.

AKADEMIA SENIORALNA GMINY LUBIN

Smaki wiecznej młodości – kulinarne warsztatyOśrodek Kultury Gminy Lubin po raz siódmy realizuje na zlecenie  gminy Lubin projekt pod nazwą „Akademia kompetencji senioralnej gminy Lubin”, którego głównym założeniem jest upowszechnianie aktywności osób   starszych z terenu naszej gminy poprzez organizację działań o charakterze edukacyjnym oraz rekreacyjno-ruchowym dla osób 50+.

W tym roku seniorzy mogli uczestniczyć w zajęciach na basenie, nordic walking, nauce języka angielskiego i francuskiego, warsztatach tanecznych, zajęciach zdrowy kręgosłup, pilates, obsługi smartfona oraz w warsztatach rozwoju.

Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, seniorzy chętnie zdobywali nową wiedzę i aktywizowali się z rówieśnikami. Wdrożenie w 2020 roku kompetencji obsługi platform do wideokonferencji umożliwiło kontynuację uczestnictwa i pozyskanie nowych odbiorców w zajęciach online w 2022 roku. Zajęcia były całkowicie bezpłatne, koszt organizacji akademii został sfinansowany ze środków gminy Lubin.  Łącznie uczestniczy w niej 210 osób, realizując ponad 300 h zajęć.