W ramach naszego cykl „Sołtys Twój Sąsiad” prezentujemy sylwetkę sołtysa Raszowej Małej.

Artur Kęciński jest sołtysem od 2019 roku. Prywatnie jest tatą Julii (11 l) i Jakuba (9 l). Jest zapalonym pszczelarzem i biegaczem, który zaliczył 43 km maraton „Natura” organizowany w Głogowie.

– Dotychczas udało nam się na nowo zagospodarować długo oczekiwany wjazd do wioski. Chciałem by to miejsce stało się wizytówką naszej wsi. Staramy się integrować lokalną społeczność ciekawymi spotkaniami. Naszym osiągnięciem jest zajęcie I miejsca w gminnym konkursie „O naszą gminę dbamy i sami ją sprzątamy”. Od kiedy sołtysuję udało nam się doposażyć gminną świetlicę wiejską w sprzęty, które poprawiają jej jakość i wygląd. Zamontowaliśmy również monitoring na świetlicy. Jest to na pewno większy komfort bezpieczeństwa dla mieszkańców – mówi Artur Kęciński.

Współpraca sołtysa z radą sołecką jest bardzo dobra, jego żona Marta jest jej członkiem.

-Moja rodzina mieszka tu od dawna, ale z żoną pięć lat temu postanowiliśmy wrócić do starych korzeni. Świeże spojrzenie na pewno wnosi bardzo dużo w zarządzanie naszą małą ojczyzną. Cieszymy się, że mogliśmy tak dużo wnieść. Zadziałało to również w drugą stronę. Nauczyliśmy się wielu rzeczy, których nigdy byśmy nie zaznali żyjąc w mieście- mówi sołtys.

Sołtys zapytany o jego plany dotyczące wioski na przyszłość odpowiada:

-W najbliższym czasie planujemy budowę wiaty na terenie świetlicy. Mieszkańcy skarżą się na drogę powiatową między Raszową Małą, a Raszową. Na ich wniosek zamierzam walczyć o poprawę jakości dróg w naszym okręgu – mówi Artur Kęciński.

Przed pandemią we wsi organizowane były różne imprezy i właśnie do tego chce wrócić sołtys.

– Jeśli nasza normalność wróci, to zamierzam zorganizować dożynki.  Tak jak co roku nasi mieszkańcy bardzo angażowali się w imprezy tak i teraz chcemy by znów nastąpiła integracja. Przed pandemią można było u nas zobaczyć Dzień Dziecka czy Dożynki, które zawsze urządzane były z wielkim rozmachem. Bardzo mi brakuje kontaktu z moimi sąsiadami – mówi sołtys Raszowej Małej