Autobus 512.Od dziś Polskie Linie Autobusowe, a nie, jak dotychczas lubiński PPKS, obsługują przewozy pasażerskie na trasie Lubin – Ścinawa – Lubin. Autobusy linii 512 pojadą dokładnie tą samą trasą, z wykorzystaniem tych samych przystanków i według dotychczasowego rozkładu jazdy, w ramach których funkcjonowała linia 112, zawieszona od dziś tj. od środy 21 lipca. Utrzymanych zostaje dziewięć par kursów dziennie, wkrótce ma powstać dziesiąty, wieczorny.  

Wójt gminy Lubin Tadeusz Kielan oraz burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła podpisali porozumienie w sprawie regularnych przewozów pasażerskich na trasie Ścinawa – Lubin – Ścinawa przez Siedlce. Wcześniej stosowne uchwały w sprawie komunikacji międzygminnej podjęli radni obydwu samorządów. Gmina Ścinawa natomiast, jako organizator linii 512, zawarła umowę z nowym operatorem, czyli Dolnośląskimi Liniami Autobusowymi (DLA), które, w związku z zawieszeniem przez Powiat Lubiński kursów autobusów 112, obsługiwać będą nadal bezpłatne dla pasażerów połączenia, na tej trasie.

– Stajemy się organizatorem połączeń na trasie Lubin – Ścianwa – Lubin. Zdecydowaliśmy się na taką decyzję ze względu na fakt, że koszty przewozów organizowanych przez Powiat Lubiński stale rosły. W 2016 r. kwota dotacji na ten cel, którą przekazaliśmy powiatowi wynosiła 200 tys. zł i to wystarczało, a w 2020 r. wynosiła ona 749 tys. zł. W tym roku koszty oszacowano na 1,1 mln złotych. W związku z tym postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce, by mieć bezpośredni wpływ na wybór przewoźnika i możliwość zmniejszania kosztów – tłumaczy Krystian Kosztyła, burmistrz Ścinawy.

Autobus linii 512 zatrzymuje się w miejscowości Siedlce, a w Księginicach znajduje się przystanek na żądanie.

– Mieszkańcy gminy Lubin mają szansę zyskać jeden dotykowy kurs, zapowiadany przez pana burmistrza. Nasze koszty zostają utrzymane na dotychczasowym poziomie, obowiązuje nas również porozumienie z Powiatem Lubińskim na organizację pozostałych linii autobusowych na terenie naszej gminy – mówi Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin.

Szef gminnego samorządu nie ukrywa, że cały czas analizowane są koszty funkcjonowania gminnej komunikacji, które w skali roku szacowane są ok. 5 mln zł.

– Decyzja burmistrza Kosztyły, to pierwszy poważny krok w kwestii organizacji powiatowej komunikacji. Przyglądamy się temu z zainteresowaniem. Na razie utrzymujemy istniejące status quo, ale jeśli zmiana organizatora oznaczałaby duże oszczędności dla gminnego budżetu, to nie możemy wykluczyć poważnego rozważenia takiej opcji – dodaje wójt Tadeusz Kielan.

Prezentacja autobusu oraz zawarcie umów odbyły się na pierwszym przystanku w Ścinawie w pobliżu Odry i parkingu-statku. O samych pojazdach, rozwiązaniach poprawiających bezpieczeństwo i komfort podróżujących, a także o zastosowanych nowinkach technicznych opowiedział Alexander Skrzypczak – przedstawiciel spółki EvoBus zajmującej się sprzedażą autobusów marki Mercedes.

Autobusy, oprócz tego, że są niskopodłogowe i klimatyzowane posiadają m.in. system zliczania pasażerów, bezpłatną sieć WiFi do dyspozycji podróżujących oraz filtry antywirusowe, wyłapujące drobnoustroje.