W Miłosnej, Niemstowie i Osieku ruszą jeszcze w tym roku fotoradary, których instalacją organizacyjnie i finansowo zajmowała się gmina Lubin. W tym celu podpisano specjalne porozumienie z Głównym Inspektorem Transportu Drogowego, który oficjalnie będzie zarządzał fotoradarami. Gmina sfinansowała całość inwestycji przekazując na ten cel prawie 190 tysięcy złotych.

Wielokrotnie wójt Tadeusz Kielan wnioskował o poprawę bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 36 relacji Lubin – Wrocław. We wrześniu 2019 roku Rada Gminy wystosowała w tej sprawie oficjalny apel. Kilka miesięcy później doszło do spotkania wójta z przedstawicielami GITD, podczas którego zapadły deklaracje w sprawie urządzeń monitorujących prędkość. GITD zgodziła się na przeniesienie fotoradarów z dróg, które utraciły status dróg krajowych, gmina podjęła się technicznej, organizacyjnej i finansowej realizacji tego przedsięwzięcia.

– Odcinki zabudowane drogi nr 36 to miejsca, w których notorycznie przekraczana jest prędkość, co powoduje zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Interweniowałem w tej sprawie wielokrotnie i gdy tylko pojawiła się możliwość instalacji fotoradarów, to zaangażowaliśmy się w to przedsięwzięcie. Teraz kiedy kierowcy zwolnią z obawy przed mandatem, piesi będą mogli bezpieczniej przejść przez ulicę i łatwiej będzie wyjechać z wiosek na drogę krajową- mówi wójt Tadeusz Kielan.

– Zleciliśmy i sfinansowaliśmy opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej pozwalającej na realizację przedsięwzięcia. Dokonaliśmy niezbędnych uzgodnień i ustaleń związanych z organizacją ruchu drogowego, wykonaliśmy przyłącza, demontaż, przenosiny i docelowy montaż urządzeń. Dokumenty niezbędne do zawarcia umowy na dostarczenie energii elektrycznej przekażemy do końca miesiąca Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego, który sfinalizuje umowy z dostawcą energii elektrycznej i uruchomi fotoradary – wyjaśnia Marta Fuczek, kierownik referatu infrastruktury Urzędu Gminy w Lubinie.

Całe to przedsięwzięcie kosztowało gminę prawie 190 tysięcy złotych. Do Miłosnej przeniesiono fotoradar z Mąkolic, do Niemstowa z Koiszkowa– oba działały wcześniej na drodze 323 relacji Legnica-Jawor. Do Osieka trafił natomiast fotoradar z Kochlic, z trasy Lubin-Legnica. Te odcinki dróg utraciły status dróg krajowych i stały się drogami wojewódzkimi, po tym jak oddano do użytku trasę S3.