Bezpieczne gospodarstwo rolne z Goli Staramy się z roku na rok coś poprawiać i ulepszać, dzięki temu jest ładniej i bezpieczniej – mówi Stanisław Krzysztofik z Goli, który wraz z małżonką Agnieszką wygrał w regionalnym etapie konkursu ogłoszonego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Gospodarstwo z Goli reprezentuje nasz region w etapie wojewódzkim i ma za sobą już wizytację komisji konkursowej. Bezpieczne gospodarstwo rolne odwiedził także Tadeusz Kielan wójt gminy Lubin oraz Norbert Grabowski, przewodniczący Rady Gminy Lubin.

Norbert Grabowski jest mieszkańcem Goli i prawie sąsiadem nagrodzonego gospodarstwa więc bez ogródek mówi:

– Pamiętam jak w miejscu tej nowoczesnej wiaty stały rozpadające się stodoły i jak wyglądał cały ten teren przed laty. To co państwo Krzysztofik zrobili z tym gospodarstwem to majstersztyk!

Stanisław Krzysztofik przyznaje, że kiedy zamieszkał w Goli, a było to równo 30 lat temu, to było trochę inaczej.

– Ja lubię porządek, dlatego dbamy o wszystko i dzięki temu jest bezpieczniej. Nie ma tu wąskich przejść, jest przestrzeń, równy teren, dobra widoczność. Maszyny mają swoje miejsce i wszystko jest właściwie zabezpieczone – mówi Stanisław Krzysztofik – Wiele lat zajmowaliśmy się uprawą warzyw, m.in. ogórków, kapusty, kalafiora. To wymagało jednak pracy wielu ludzi a z tym było coraz trudniej. Dlatego od trzech lat produkujemy już tylko zboża i zajmujemy się tzw. działem specjalnym czyli produkcją chryzantem.

Do tego zakresu pracy nie ma potrzeby zatrudniania ludzi,  wystarcza bardzo rozbudowany park maszynowy, który mieści się pod nowoczesną wiatą  o wielkości 240 m2. Kradzież części sprzętu nakłoniła gospodarzy do zainstalowania nowoczesnego monitoringu całego terenu. Obok hali, rolnicy mają ogród na własne potrzeby, równie ładnie i bezpiecznie utrzymany, jak cały park maszynowy.

To,  w jak dobry sposób zorganizowane jest to gospodarstwo rolne zauważyli przed laty pracownicy polkowickiego oddziału KRUS-u i zachęcili  rolników do udziału w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwową Inspekcję Pracy, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem obejmuje Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W 2016 roku mieszkańcy otrzymali wyróżnienie w etapie regionalnym, w 2018 kolejne wyróżnienie  a teraz zdobyli pierwsze miejsce i weszli do etapu wojewódzkiego.  Wyniki konkursu powinny być znane jeszcze w lipcu, komisja konkursowa wizytowała już gospodarstwo.

– Interesowali się wieloma sprawami, między innymi tzw. kącikiem PPOŻ, czy też sposobem magazynowania środków ochrony roślin. Myślę, że już wyróżnienie w etapie wojewódzkim byłoby naszym sukcesem – dodaje Stanisław Krzysztofik, który jednocześnie serdecznie dziękował wójtowi za ufundowanie przez gminę specjalnych indywidualnych nagród.

– Cieszymy się, że możemy wspierać i nagradzać ludzi, którzy troszczą się o bezpieczeństwo pracy. To także ważny element prewencyjny, może zachęcimy innych do wdrażania najlepszych wzorców. W poprzedniej edycji konkursu wsparliśmy gospodarstwo w Goli profesjonalną dmuchawą do liści, teraz poprosili o przycinarkę krzewów, wiec udało nam się ufundować taką nagrodę. Trzymamy kciuki za wojewódzki etap konkursu – mówi Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin.

Przypomnijmy, że celem tego ogólnopolskiego konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych oraz wyłonienie tych gospodarstw, które mają duże osiągnięcia we wdrażaniu tych zasad.

Organizatorzy podkreślają, że z perspektywy wielu lat organizowania konkursu można stwierdzić, że spełnia on założone cele i przynosi znaczącą poprawę warunków bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych. Z roku na rok także coraz więcej rolników zgłasza swoje gospodarstwa do udziału w rywalizacji.