Podtrzymując tradycję, wójt gminy Lubin zdecydował o przekazaniu uczniom kasków rowerowych. Tym razem jednak, chcąc jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, kaski wręczano tym, którzy pozytywnie zdali testy i otrzymali karty rowerowe.

Do tej pory bezpłatne kaski rowerowe wręczano uczniom klas czwartych. Z powodu pandemii, w ostatnich dwóch latach nie zorganizowano tego typu akcji, dlatego teraz, chcąc podtrzymać tradycję lecz równocześnie zwiększyć motywację uczniów do zdawania egzaminów na  kartę rowerową, zdecydowano, że kaski trafią do uczniów klas IV-VI, którzy na koniec roku szkolnego będą posiadaczami kart rowerowych.

–  Posiadanie karty rowerowej potwierdzającej znajomość przepisów oraz umiejętności poruszania się rowerem daje lepszą gwarancję, że dzieci są odpowiednio przygotowane do bezpiecznego poruszania się po drogach. To dodatkowe wyposażenie  w kask poprawi ich komfort i bezpieczeństwo jazdy – mówi Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin.

Wójt wręczał kaski uczniom szkoły podstawowej w Szklarach Górnych. Była to także doskonała okazja do złożenia życzeń udanych i bezpiecznych wakacji.

Do gminnych szkół przekazano w sumie 126 kasków. Oprócz uczniów ze Szklar, odebrali je także dumni posiadacze kart rowerowych  z Krzeczyna Wielkiego, Raszówki i  Siedlec. Jutro podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego odbiorą je uczniowie z Niemstowa.

W wielu sytuacjach kask niewątpliwie może uratować życie. Delikatna, ludzka czaszka nie ma bowiem szans w zderzeniu z twardym kamieniem, asfaltem czy drzewem – dzięki dodatkowej osłonie maleje ryzyko utraty życia lub zdrowia w chwili upadku.

Przypomnijmy także, że egzamin na kartę rowerową, to testy z teorii i praktyki. Do zadań  należy m.in. jazda do przodu po prostej i łukach, jazda po łukach w kształcie cyfry 8, tzw. „ósemka”, hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonych miejscach, czy też  przejazd na skrzyżowaniach i włączanie się do ruchu.

Szklary Górne

Krzeczyn Wielki