Jedna osoba lekko ranna, uszkodzenia dwóch budynków niemieszkalnych, powalone drzewa i liczne awarie prądu – to bilans wichury która przeszła w ciągu ostatnich 24 godzin nad gminą Lubin. IMGW nadal ostrzega przed silnymi wiatrami, które w porywach mogą osiągnąć 75 km/h.

Na terenie gminy Lubin w ostatniej dobie odnotowano 49 zdarzeń. Najgroźniejszy  dla zdrowia był upadek drzewa na samochód osobowy na drodze nr 36 w miejscowości Miłosna. W wyniku tego zdarzenia została lekko ranna jedna osoba.

Większość zdarzeń, w których interweniowały jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej to właśnie skutki powalonych przez wiatr drzew i obsypujących się z drzew gałęzi, które blokowały przejezdność dróg.

Doszło także do zerwania części dachu budynku gospodarczego w miejscowości Czerniec. Wywrócił się żuraw budowlany koło kościoła w Niemstowie i uszkodził linię energetyczną.  Powalone drzewo doprowadziło także do uszkodzenia części dachu i ściany  garażu w Zimnej Wodzie.

Z powodu silnego wiatru w ostatniej dobie odnotowano liczne przerwy w dostawie energii elektrycznej:

  • na godz. 14 w gminie pozbawionych 3525 odbiorców energii,
  • na godz. 18 w gminie pozbawionych 409 odbiorców energii;
  • na godz. 22 w gminie pozbawionych 2498 odbiorców energii;
  • na godz. 6 w gminie pozbawionych 29 odbiorców energii.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Gminy Lubin informuje, iż w związku z licznymi awariami elektrycznymi  dzisiaj do godziny 15 mogą wystąpić przerwy w dostawie wody. Trwa usuwanie awarii.

Jednocześnie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu prognozuje na dzisiaj wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, miejscami w porywach do 75 km/h, z południowego zachodu i zachodu.