Już w najbliższą niedzielę 26 czerwca zapraszamy na godzinę 11 do Osieka na tereny przy świetlicy wiejskiej,  gdzie rozegrana zostanie bitwa na smaki pomiędzy kołami gospodyń wiejskich. To VII edycja ogólnopolskiego konkursu, który cieszy się bardzo dużą popularnością, dlatego poszerzono jego formułę o eliminacje na poziomie powiatów. Gmina Lubin jako gospodarz i współorganizator wydarzenia,  będzie gościć oprócz mieszkańców Powiatu Lubińskiego, także gospodynie z Powiatu Polkowickiego i Powiatu Głogowskiego.  

Idea konkursu zrodziła się z zamiłowania do polskiej kuchni regionalnej i rodzimego folkloru, chęci promocji polskiej żywności oraz szerzenia patriotyzmu konsumenckiego.  To będzie impreza pełna atrakcji, jakiej jeszcze w gminie nie było!

W kulinarnej Bitwie Regionów naszą gminę reprezentować będzie Koło Gospodyń z Czerńca oraz Stowarzyszenie Nasz Wierceń.

W tym roku konkurs będzie przebiegać w trzech etapach. Zaplanowano łącznie 257 wydarzeń, w tym 240 powiatowych, 16 wojewódzkich i 1 ogólnopolski finał ogólnopolski. W trakcie wszystkich wydarzeń KGW zaprezentują zgłoszone potrawy regionalne, a jurorzy będą je oceniać według kryteriów wskazanych w regulaminie.

– Jedną z tradycji, którą wszyscy powinniśmy pielęgnować jest tradycja kulinarna. Smaki dzieciństwa kroczą z nami przez całe życie, przywołując wspomnienia z rodzinnego domu i stron, z których pochodzimy. Dzięki Kołom Gospodyń Wiejskich i konkursowi takiemu jak Bitwa Regionów, wykorzystując dary polskiej natury, mamy doskonałą okazję do poznania smaków wszystkich zakątków naszego kraju – mówi Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Imprezie towarzyszyć będą kulinarne degustacje, pojawią się lokalni wystawcy, zaśpiewają zespoły wokalne i folklorystyczne, a najmłodsi skorzystają ze świetnych animacji i dmuchawców! Zapraszamy do Osieka!

Organizatorami wydarzenia są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Gmina Lubin oraz Ośrodek Kultury Gminy Lubin. Partnerem wydarzenia jest  AGRO Ubezpieczenia.