Prawosławni i wierni obrządków wschodnich rozpoczynają Święta Wielkiej Nocy. Pascha to najważniejsze i najbardziej radosne święto wszystkich chrześcijan. Jego data jest ruchoma i wyznacza daty trzech z dwunastu głównych świąt.

W tym roku prawosławni i grekokatolicy obchodzą Wielkanoc cztery tygodnie później niż katolicy.

Różnica w terminie Wielkiej Nocy wynika z nieco innego sposobu wyliczania daty tego święta, co sprawia, że tylko raz na jakiś czas jest ono obchodzone w tym samym terminie zarówno przez katolików, jak i Kościoły obrządku wschodniego.

W Wielki Piątek, dzień surowego postu, w cerkwiach nie jest sprawowana liturgia eucharystyczna. Wczesnym popołudniem odbywają się procesje, potem nabożeństwa i adoracja Grobu Pańskiego. Symbolizuje go we wschodniej tradycji płaszczanica czyli wystawiany uroczyście na środku świątyni całun z ikoną przedstawiającą Chrystusa złożonego w grobie.

W Wielką Sobotę – godnie z tradycją – wierni święcą pokarmy, odwiedzają cmentarze, a także symboliczny Grób Pański w świątyni. Jego rolę pełni płaszczanica, czyli całun przedstawiający złożenie Chrystusa do grobu.
Wielka Sobota kończy tydzień ścisłego postu, choć pierwszym posiłkiem bez postu będzie dopiero wielkanocne śniadanie, często spożywane tuż po powrocie z nocnych uroczystości. Przed północą w cerkwi odbędzie się nabożeństwo zwane połunoszcznicą. Natomiast o północy rozpocznie się liturgia Jutrzni Paschalnej, która potrwa do rana.