Trzy szkoły podstawowe z gminy Lubin wzięły udział w Ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka.  Edukacja w tym zakresie jest bardzo ważna, zwłaszcza w okresie upałów i częstego wystawiania ciała na promienie słoneczne. Nasi uczniowie znają już podstawowe zasady ochrony i profilaktyki.

Tę ogólnopolską akcje, do której gmina Lubin przystąpiła po raz drugi prowadzi Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Akcja polega na powszechnej edukacji prozdrowotnej w zakresie czerniaka i promocji zdrowego stylu życia poprzez przeprowadzenie zajęć o zdrowiu w ramach godziny z wychowawcą.  W tym roku szkolnym udział w programie wzięły: Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim,  Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach oraz Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Niemstowie.

W ramach programu zrealizowano łącznie 21 zajęć lekcyjnych, przy frekwencji 321 uczniów ze wszystkich szkół. Lekcje poświęcone czerniakowi prowadziło 6 nauczycieli w klasach od IV do VIII.

Już od 10 lat głównym celem Tygodnia Świadomości Czerniaka jest budowanie świadomości na temat istoty ochrony skóry przed czerniakiem wśród różnych grup Polaków. W ramach jubileuszowej, X edycji kampanii realizowanej pod hasłem #Czerniak18+, Akademia Czerniaka postanowiła poruszyć wyobraźnię odbiorców. Wraz z tegorocznymi Ambasadorami akcji, znanymi aktorami Katarzyną Ptasińską i Arturem Barcisiem, przygotowała film, w którym bohaterowie w niespodziewany sposób przenoszeni są do nieznanej przyszłości, gdzie mogą przekonać się, jakie są konsekwencje niestosowania się do zasad prewencji pierwotnej lub wtórnej, w tym przede wszystkim do ochrony przed słońcem i kontroli znamion u specjalistów.