Nieszczelność w przewodzie łączącym piec gazowy z kominem był prawdopodobną przyczyną ulatniania się czadu w mieszkaniu na terenie gminy Lubin, która  doprowadziła w miniony piątek  do tragedii. Wspólnie z policją i strażą pożarną  apelujemy o systematyczne przeglądy pieca, przewodów kominowych i wentylacyjnych. Jedyne urządzenie, które może wykryć tlenek węgla to specjalny czujnik, który powinniśmy zainstalować w odpowiednich miejscach w swoich domach.

Tlenek węgla potocznie zwany czadem to śmiertelnie trujący gaz. Wiąże się on z hemoglobiną zawartą w erytrocytach we krwi 250 – 300 razy szybciej  niż tlen a dodatkowo jest gazem bezzapachowym i bezbarwnym.

Tylko specjalistyczne urządzenia w postaci czujników są w stanie zasygnalizować nam w porę, że czad znajduje się w powietrzu naszego domu. Dlatego tak ważnym jest, żeby zamontować tego typu urządzenia w pomieszczeniach w których odpoczywamy i śpimy.

Niestety w piątek czad pozbawił życia 2-letniego chłopca. W jednym z mieszkań na terenie gminy Lubin rozegrała się tragedia. Jak wstępnie ustalono podczas wykonywanych czynności procesowych z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa winien był nieszczelny przewód łączący piec gazowy z kominem.

– W mieszkaniu tym 61-letnia kobieta spała ze swoim wnukiem nie będąc świadoma zagrożenia. Gdy do mieszkania przyszedł jej mąż i źle się poczuł domyślił się, że może to być spowodowane ulatniającym się tlenkiem węgla. Mężczyzna wezwał służby i naprzemiennie ratował domowników. Kobieta w stanie ciężkim trafiła do szpitala. Ponad godzinę trwała walka trzech załóg pogotowia o życie chłopca, jednak nie zdołano przywrócić jego funkcji życiowych – mówi starszy aspirant Krzysztof Pawlik zastępca oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Lubinie

Pamiętajmy, że czad zabija i tylko systematyczne przeglądy pieców, dbałość o przewody kominowe i wentylacyjne oraz montaż specjalnych czujników może uchronić nasze życie i zdrowie.

Informacja o obowiązku przeprowadzania okresowej kontroli źródeł ogrzewania przez osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.