23 lutego jest Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją. Depresja jest chorobą śmiertelną, najczęstszą przyczyną samobójstw. Codziennie z powodu depresji 16 osób w Polsce odbiera sobie życie. 

Depresja nie zna wieku. Dotyka dorosłych i dzieci. W 2021 r. w Polsce odnotowano 1496 prób samobójczych nieletnich, zaś w 2022 r. o ponad pół tysiąca więcej, a dokładnie 2 031 takich prób.

Depresja to powszechne zaburzenie zdrowia psychicznego, zaliczane do zaburzeń nastroju. Charakteryzuje się uporczywym smutkiem i/lub niemożnością odczuwania przyjemności. Zmienia również sen i apetyt, zwiększa zmęczenie i osłabia koncentrację

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych od lat angażuje się w propagowanie informacji na temat depresji. Także w tym roku zakupiono kampanię informacyjną w skład której wchodzą ulotki oraz plakaty.

Informowaliśmy już o tym, że z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją Centrum Formacji Rodziny Jana Pawła II w Lubinie oraz Głogowskie Stowarzyszenie Otwarte Drzwi wraz z partnerem KGHM Polska Miedź S.A zapraszają do obchodów tego dnia poprzez udział w IV Tygodniu Walki z Depresją, który trwa w dniach 20 – 26 lutego. Odbywają się bezpłatne wykłady i rozmowy online oraz można skorzystać bezpłatnie z puli 100 konsultacji ze specjalistami zdrowia psychicznego. Dostępni są także logopedzi, fizjoterapeuta, dietetyk kliniczny, terapeuta uzależnień, psycholodzy dziecięcy, psychoterapeuci.

Działa wiele ogólnopolskich instytucji oferujących pomoc w depresji, podajemy kilka z nich:

ITAKA – Antydepresyjny Telefon zaufania 22 484 88 01

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111

Młodzieżowy Telefon Zaufania 192 88