Rozmowa o akcji "Pomagamy rodakom na Ukrainie"Gmina Lubin jest po raz kolejny partnerem projektu Wolontariusze dla Polaków na Ukrainie, prowadzonego przez Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka” i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Witelona w Legnicy. Przekazujemy dzięki wolontariuszom artykuły szkolne i piśmiennicze dla potrzebujących. Dwa lata temu w ramach tej akcji troje naszych uczniów z gimnazjum odwiedziło Ukrainę i pomagało w porządkowaniu polskich grobów.

„POMAGAMY RODAKOM NA UKRAINIE IV – Z PAMIĘCIĄ O POLEGŁYCH KRESOWIAKACH” to hasło tegorocznego projektu. Został on dofinansowany ze środków Fundacji PZU i zakłada udział 9 wolontariuszy – studentów oraz osób spoza środowiska akademickiego zainteresowanych wyjazdem do Drohobycza na Ukrainie w dniach od 22 sierpnia do 2 września.

W ramach projektu zaplanowano następujące działania:
1. Zbiórka darów dla Polaków zamieszkałych na Ukrainie: artykuły żywnościowe o długim terminie ważności, artykuły szkolne dla dzieci (zeszyty, kredki, flamastry, bloki rysunkowe, bibuła, farby, kolorowanki, itp.), środki opatrunkowe, higieniczne i czystości) – od 3.08 do 21.08.2020. Zebrane i zakupione dary zostaną przekazane dzieciom z Polskiej Sobotniej Szkoły w Drohobyczu.
2. 10-dniowy pobyt w Drohobyczu podczas którego uczestnicy podejmą prace związane z poprawą infrastruktury Polskiej Sobotniej Szkoły (remont sceny służącej dzieciom do organizowania uroczystości upamiętniających i podtrzymujących polskie tradycje i święta oraz artystycznych wydarzeń upamiętniających wybitnych Polaków). Będą też porządkować zaniedbane groby na cmentarzu w Drohobyczu, gdzie pochowanych jest wielu Polaków w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.
3. Zwiedzanie Lwowa– cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich.
4. Udział w uroczystościach rozpoczęcia roku szkolnego i przekazanie dzieciom z Polskiej Sobotniej Szkoły w Drohobyczu zebranych i zakupionych darów.

Z uwagi na epidemię koronawirusa planowany wyjazd odbędzie się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa (uczestnicy będą wyposażeni w maski ochronne i płyny dezynfekcyjne), miejsce noclegu i wyżywienie zostaną ustalone ze stroną ukraińską z gwarancją zapewnienia ograniczonego kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym.

Ogłoszenie o wyjeździe w ramach projektu (PDF 234 KB)