Smażalni i łowiska Pan PstrągWójt Tadeusz Kielan spotkał się w Bolkowicach z władzami gminy Paszowice, by wymienić doświadczenia, porozmawiać o bieżących sprawach i jednocześnie promować walory turystyczne Dolnego Śląska wśród naszych mieszkańców.

Zarówno odwiedzany kilka tygodni temu Zamek Grodziec, jak i urokliwe Bolkowice pod Jaworem to Kraina Wygasłych Wulkanów, czyli nieformalne, ale już utrwalone określenie części Dolnego Śląska pomiędzy Legnicą, Jelenią Górą i Strzegomiem, której szczególnym znakiem jest występowanie skał pochodzenia wulkanicznego.

Współcześnie nie mamy w Polsce aktywnych wulkanów, a ostatnie erupcje wulkaniczne na ziemiach polskich zdarzyły się kilka milionów lat temu. Geologiczny zapis wulkanizmu jest jednak bardzo bogaty i obejmuje około pół miliarda lat, a w sposób najpełniejszy ujawnia się właśnie w Krainie Wygasłych Wulkanów.

Smażalni i łowiska Pan PstrągMiędzy innymi dlatego w 2024 roku obszar Gór i Pogórza Kaczawskiego wraz z otuliną otrzymał status Światowego Geoparku UNESCO. Obejmuje on zasięgiem 14 gmin, 3 powiaty oraz 5 nadleśnictw. W geoparku unikatowe dziedzictwo geologiczne służy jako filar promocji i rozwoju, jednak działalność geoparku nie ogranicza się do popularyzacji geologii. Celem geoparku jest również promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu oraz poprawa jakości życia.

Właśnie promocji i wymianie doświadczeń służyło spotkanie, w którym wziął udział m.in. wójt Tadeusz Kielan, Norbert Grabowski przewodniczący Rady Gminy, Wojciech Dziwiński prezes PGKGL, Sebastian Oszczęda wójt gminy Paszowice, jego zastępca Dawid Grabarek oraz Paweł Szudrowicz właściciel smażalni i łowiska Pan Pstrąg. Ten obiekt znajduje się w Bolkowicach, 5 minut drogi na południe od Jawora i także ma ścisłe związki z naszą gminą, bowiem jego założyciel to nasz mieszkaniec. To znane i popularne miejsce w regionie oferujące dania rybne ze świeżego połowu w otoczeniu pięknej przyrody.

Smażalni i łowiska Pan Pstrąg - Wójt gminy Lubin wraz z delegacjąSąsiaduje z zagrodą edukacyjną „Cicha bartna”, która oferuje atrakcyjne wydarzenia oraz ciekawe zajęcia o rolnictwie i ginących zawodach.

W takich urokliwych, nieodległych miejscach można się przenieść do czasów, kiedy ludzie żyli wolniej, jadali zdrową żywność, a wieś pachniała sianem i zwierzętami. Zwiedzajmy jak najczęściej Dolny Śląsk, promujmy nasz region i cieszmy się na co dzień jego walorami.

Więcej zdjęć można zobaczyć na facebookowym profilu gminy Lubin.