Piękne, kolorowe, jesienne chryzantemy mogą podziwiać najmłodsi i ich rodzice w drodze do Gminnego Przedszkola w Raszówce i Klubu Dziecięcego w Krzeczynie Wielkim. Placówki skorzystały z bezpłatnej oferty przejęcia chryzantem skupowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

140 kwiatowych doniczek zamówiła, przywiozła i w większości wkomponowała w otoczenie Krystyna Żabicka, kierownik gospodarczy przedszkola. Teraz żółte, wrzosowe, białe kwiatki cieszą oczy przy żywopłotach, drzewach i wejściach do placówek.

Chryzantemy to popularny jesienny kwiat, który niesłusznie kojarzony jest przez wielu tylko i wyłącznie ze Świętem Zmarłych. Tymczasem np. w Japonii chryzantema jest symbolem szczęścia i długowieczności, a jednocześnie godłem państwa. Uwielbiana przez francuskich impresjonistów, chryzantema była również znakiem elegancji na dworze angielskiej królowej Wiktorii.

Chryzantemy pochodzą z Chin, gdzie uprawiane były już przed 2 tysiącami lat – nie tylko dla ich urody, ale także na potrzeby lecznicze. Dopiero w XVII wieku złocienie pojawiły się w Europie, gdzie z racji na porę kwitnienia stały się niemal od razu popularnym kwiatem cmentarnym.

Przypomnijmy, że w tym roku chryzantemy skupowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach pomocy w związku z potencjalnymi stratami związanymi z zamknięciem cmentarzy.  Pomoc przysługiwała posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych lub 200 sztuk chryzantem ciętych. Za jedną chryzantemę doniczkową przedsiębiorca otrzyma 20 zł, a za kwiaty cięte – 3 zł za sztukę. Wnioski o pomoc można było składać do 6 listopada. Podmioty i organizacje zainteresowane odbiorem chryzantem mogły składać deklaracje ich odbioru do 12 listopada. Kwiaty należało odebrać do 16 listopada.