Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała dziś o nowych 155 osobach z Powiatu Lubińskiego z potwierdzonym wynikiem badań na Covid-19. To największa do tej pory liczba, wcześniej przekazywane dane nie przekraczały dziennie 90 przypadków. Nie musi to jednak oznaczać gwałtownego wzrostu liczby zakażeń, tylko może pokazywać kumulację napływających wyników badań.

Do tej pory próbki z badań pacjentów podejrzewanych o zakażenie koronawirusem badane były wyłącznie w ZOZ Bolesławiec. Gwałtownie rosnąca liczba badań doprowadziła jednak do tego, że niektórzy na wyniki czekają kilkanaście dni. W celu usprawnienia badań zajmuje się tym teraz kilka innych specjalistycznych jednostek, m.in. z Wrocławia.

Do lubińskiego Sanepidu spływają teraz zarówno zaległe jak i bieżące wyniki badań i to może być przyczyną tak gwałtownego wzrostu liczby zachorowań. Dziś odnotowano 155 przypadków. Wśród nich jest 22 zachorowań z terenu Gminy Lubin, najmłodsza osoba to 9-letnia dziewczynka, najstarsza ma lat 70.

Dziś na szczęście nie odnotowano żadnego zgonu, jednak od początku pandemii w powiecie lubińskim zmarło 29 osób. Do kategorii ozdrowieńców zalicza się 996 osób.

Bez względu na to, czy to tylko statystyczny wzrost zakażeń, nadal apelujemy o zachowanie szczególnych zasad bezpieczeństwa. Unikanie w miarę możliwości opuszczania domów, zasłanianie ust i nosa, noszenie rękawiczek, częste mycie i dezynfekcja rąk, utrzymywanie bezpiecznego dystansu mogą uchronić nas i naszych bliskich przed zakażeniem.