Pracownik udzielający konsultacji - Program „Czyste powietrze”Ponad 1 milion 200 tysięcy złotych zyskali mieszkańcy gminy Lubin korzystając z rządowego programu „Czyste powietrze”. To dane na koniec grudnia ubiegłego roku. Od trzech lat w wypełnianiu wniosków, kompletowaniu dokumentów ale także rozliczaniu dotacji pomagają pracownicy Urzędu Gminy. Specjalnie w tym celu uruchomiono punkt konsultacyjny, który działa trzy razy w tygodniu.

Uruchomienie punktu to efekt porozumienia, które gmina podpisała z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Działa on w Urzędzie Gminy Lubin od stycznia 2020 roku pod oficjalną nazwą Punkt Konsultacyjny Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” i mieści się na parterze w pokoju nr 16. Można tam uzyskać wszystkie informacje na temat programu, złożyć wniosek oraz uzyskać pomoc w jego późniejszym rozliczeniu.

– Na początku zainteresowanie programem było znikome. Wszyscy byli przekonani, że procedury są trudne, żmudne a uzyskanie rzeczywistego dofinansowania to przysłowiowa droga przez mękę. Teraz sytuacja diametralnie się zmieniła. To z jednej strony efekt ewolucji i uproszczenia programu, a z drugiej mieszkańcy widzą, że mogą uzyskać realną pomoc i wsparcie bezpośrednio z Urzędu Gminy – mówi z uśmiechem Alina Godyń, inspektor w referacie gospodarki komunalnej i ochrony środowiska, która na bieżąco współpracuje z WFOŚiGW i udziela porad w punkcie konsultacyjnym.

Gminny punkt konsultacyjno-informacyjny - Program „Czyste powietrze”Urząd Gminy ma stały kontakt zarówno pracownikami WFOŚiGW we Wrocławiu jak i doradcami energetycznymi, co pozwala na bieżąco wyjaśniać wszelkie wątpliwości związane ze składaniem i rozliczaniem wniosków. Do 31 grudnia ubiegłego roku dzięki wsparciu gminy mieszkańcy złożyli 295 wniosków, zawarto 253 umowy na dofinansowanie, w tym zrealizowano i zakończono już 116 przedsięwzięć. W praktyce oznacza to, że za zakończone zadania zwrócono mieszkańcom 1 268 271,94 złotych.

– To pieniądze przede wszystkim na wymianę źródeł ogrzewania oraz termomodernizacje i instalacje fotowoltaiczne – wyjaśnia Alina Godyń. – Zachęcamy mieszkańców do składania kolejnych wniosków. Można otrzymać dofinansowania na trzech poziomach: podstawowym, podwyższonym i najwyższym, które są uzależnione od osiąganych dochodów. Program „Czyste powietrze” dotyczy budynków jednorodzinnych, uruchomiono już jednak także kolejny program „Ciepłe mieszkanie” i w tym przypadku mogą skorzystać lokatorzy domów wielorodzinnych.

Gminny punkt konsultacyjno-informacyjny - Program „Czyste powietrze”W przypadku „Czystego powietrza” poziom dofinansowania obliczany jest na podstawie dochodu rozumianego jako podstawa obliczania podatku i w tym roku poziom podstawowy który uprawnia do dofinansowania to  kwota do 135 tysięcy złotych. W przypadku dwóch kolejnych poziomów, do dokumentacji konieczne jest uzyskanie zaświadczenia o dochodach, które w przypadku naszej gminy wystawia Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (nie oznacza to, że trzeba korzystać z pomocy GOPS).

Po złożeniu wniosku w WFOŚiGW czeka się maksymalnie 6 tygodni na jego rozpatrzenie. Po zrealizowaniu objętych umową o dofinansowanie przedsięwzięć i złożeniu wniosku o wypłacenie dotacji – czas oczekiwania na przelew wynosi do 3 miesięcy, jeśli wniosek nie wymaga uzupełnień i poprawek.

Na spotkanie w gminnym punkcie konsultacyjnym programu „Czyste Powietrze” najlepiej umówić się na konkretny termin. Przygotowanie wniosku, informacja o skompletowaniu dokumentów, czy też przygotowanie rozliczenia może zająć około godziny, a punkt jest czynny trzy razy w tygodniu przez trzy godziny. Działa w:

  • Poniedziałek: 7.30 – 11.00
  • 
Środa: 7.30 – 11.00
  • 
Piątek: 12.00 – 15.00

Umówienie terminu i informacje na temat projektu można uzyskać pod nr tel. 76 840 31 32.

Wszystkie informacje, szczegóły, dane dotyczące programu czyste powietrze są także na stronie głównej urzędu gminy Lubin w specjalnym odnośniku pod nazwą Gminny Punkt Konsultacyjny „Czyste Powietrze”.