Dzień Patrona Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych ma w swej historii wiele ważnych dla niej dat. Ta, od której wszystko się zaczęło, to 1 września 1946r. Tego dnia, bowiem zabrzmiał w szkole pierwszy dzwonek .Wówczas była to mała szkoła z niewielką liczbą uczniów, ale z roku na rok przybywało mieszkańców i szkoła się zapełniała. Tak jest do dziś.

Tylko budynek szkoły i jego otoczenie się zmieniło i nadal zmienia. Szkoła wypiękniała. Jest zmodernizowana, nowoczesna, z pełną infrastrukturą sportową oraz bardzo dobrze wyposażonymi salami dydaktycznymi.

– Istotnych dat na przestrzeni 76 lat istnienia placówki można by sporo wyliczyć, ale nam głęboko w pamięć wryła się data 20 maja 2016r. Był to taki piękny, słoneczny dzień jak dzisiaj. To właśnie tego dnia dołączyliśmy do grona szkół z imieniem. Otrzymaliśmy sztandar i imię sławnego polskiego poety Jana Brzechwy. Był to dla nas ogromny zaszczyt i wyróżnienie – mówi Elżbieta Piasny, dyrektor placówki

W tym roku uroczyście obchodzono szóstą rocznicę tego wydarzenia.

– Muszę powiedzieć, że jesteśmy tak samo dumni i wzruszeni. Zdajemy sobie sprawę z tego, że posiadanie imienia i sztandaru zobowiązuje. Myślę, że przez te lata udowodniliśmy, że zasłużyliśmy na to wyróżnienie – mówi dyrektor Piasny, dodając.-  Nasi uczniowie brali udział w licznych konkursach na szczeblu gminnym, powiatowym i ogólnopolskim, zajmując czołowe miejsca i zdobywając wyróżnienia. Nasi sportowcy, prawie z każdych zawodów gminnych przyjeżdżali z pucharami i nagrodami za czołowe lokaty.

W uroczystości brał udział m.in. wicewójt Bartosz Chojnacki, Łukasz Kurowski radny gminy Lubin, Wojciech Dziwiński radny Powiatu Lubińskiego oraz przedstawiciele jednostek samorządowych gminy Lubin.