W ograniczonym do niezbędnego minimum składzie, na zamkniętym terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, choć znacznym opóźnieniem udało się przeprowadzić uroczystą akademią z Okazji Dnia Strażaka, który przypadał 4 maja. Rok temu wszystkie akademie z tej okazji były odwołane, a minione 12 miesięcy oznaczały dla strażaków wiele dodatkowej pracy w stanie zagrożenia epidemiologicznego. Były z tej okazji liczne awanse,  odznaczenia i podziękowania.  

Strażacy to jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających zawodów. To jednocześnie grupa zawodowa, która cieszy się największym zaufaniem społecznym w Polsce. Ratują zdrowie i życie, walczą z ogniem, pomagają w wielu zagrożeniach. To służba, do której trzeba mieć powołanie. Obchody Dnia Strażaka są wiec okazją do wyrażenia wdzięczności. Tegoroczną uroczystość rozpoczęto minutą ciszy dla uczczenia pamięci zmarłych strażaków, członków ich rodzin oraz ofiar epidemii koronawirusa.

– Ostatni rok udowodnił, że przed nami stawiane są coraz bardziej odpowiedzialne i zróżnicowane zadania, które realizujemy dzięki naszemu profesjonalizmowi i zaangażowaniu, udowadniając, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych – mówił Eryk Górski, komendant PSP w Lubinie.

Dzisiaj służba w straży pożarnej nie sprowadza się tylko do gaszenia pożarów, które w statystykach krajowych stanowią ok. 30% ogółu zdarzeń. Epidemia koronawirusa wiązała się z dodatkową pracą.

– Walczyliśmy z pandemią na wielu frontach, działając m.in. w przyszpitalnych izbach przyjęć, dowożąc potrzebującym i różnym instytucjom środki ochrony, czy też pomagając w transporcie osób na szczepienia. Dziękuję za to strażakom z PSP, jak i członkom Ochotniczych Straży Pożarnych – mówił Marek Kamiński, komendant wojewódzki PSP.

W tym roku postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za szczególne osiągnięcia w służbie na rzecz ochrony przeciwpożarowej odznaczono brązowym krzyżem zasługi Cezarego Olbrysia oraz srebrnym medalem „Za długoletnią służbę” Eryka Górskiego.

Postanowieniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za szczególne osiągnięcia brązową odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” wyróżniono Michała Bandrowskiego, Tomasza Koźlika, Iwonę Figiel, Pawła Molędę oraz Marka Barana.

Na wyższe stopnie służbowe Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji awansował Bogdana Ćwiklińskiego, który został brygadierem oraz Michała Cemkę i Damiana Sawickiego na stopień młodszego kapitana.

Komendant główny PSP awansował także trzy osoby na stopień aspiranta, Dolnośląski Komendant awansował kolejne 10 osób i trzy osoby  Komendant Powiatowy.

Obecni na akademii samorządowcy, w tym Tadeusz Kielan wójt gminy Lubin składali strażakom wyrazy uznania.

– Składam gorące życzenia dalszych sukcesów w szlachetnej,  bezinteresownej służbie drugiemu człowiekowi, zdrowia, wszelkiej pomyślności  i opieki św. Floriana – napisał w specjalnym liście gratulacyjnym skierowanym do strażaków Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin.

Strażacy natomiast dziękowali za udzielne wsparcie finansowe.  Uroczystość była także okazją  do przekazania jednostce samochodu specjalnego z drabiną mechaniczną oraz lekkiego samochodu kwatermistrzowskiego, którego zakup współfinansowała gmina Lubin. O wsparciu służb pożarniczych przez gminny samorząd napiszemy więcej w kolejnym materiale.