Czekaliśmy na tę imprezę rok i wciąż nie możemy uwierzyć, że już jest po… Na placu ani śladu po gwarnych rozmowach, a i zapach pierogów też już gdzieś uciekł. Najważniejsze, że mamy wspomnienia i zdjęcia i wiecie co? Było cudownie!

Cieszymy się, że tak licznie odwiedziliście Księginice, że braliście udział w konkursach, że najmłodsi tak świetnie bawili się na animacjach, a na dmuchańcach działo się szaleństwo!
 To, że smakowały wszystkim pierogi to widać było po pustych talerzach i za przygotowanie tych pyszności Ośrodek Kultury Gminy Lubin dziękuje wszystkim zespołom: Lejdis, Buczynianki, Klub Pod Garami, Sołectwo Szklary Górne, Niebiesko-Żółte Gary, KGW Lubin. Na tegorocznej scenie wystąpił Zespół Lejdis, Zespół Lubin oraz Zachęta.

W tym roku mieszkańcy całego regionu skorzystać mogli z aż czterech warsztatów. Oprócz warsztatów z lepienia klasycznych pierogów restauracja Chinkalnia z Lubina pokazała i nauczyła jak robić pierogi chinkali z farszem mięsnym i serowym. Nie zabrakło także warsztatów robienia świec z wosku pszczelego, natomiast firma Muszkacik, która zajmuje się wyrobem ręcznej biżuterii z masy polimerowej przygotowała gotowe zestawy do zrobienia breloków w kształcie pieroga. Breloki okazały się świetną pamiątką z imprezy.

Sporą atrakcją był konkurs zorganizowany dla publiczności, podczas którego odważni mogli się zmierzyć w konkurencji lepienia pierogów na czas, wraz z samodzielnym wyrobieniem ciasta. Uczestnicy jak i reszta widowni bawili się świetnie, co było widać po nagrodzonych śmiałkach.

Po raz pierwszy zorganizowano też konkurs na najładniej udekorowany domek i koła gospodyń wykazały się wielką kreatywnością. Do dekoracji wykorzystały liczne dary natury, w rezultacie czego uzyskały barwne postacie, łabędzie oraz wiele innych wspaniałych rzeczy.

OKGL dziękuje również sołtys Księginic, OSP Księginice, całej drużynie Iskra Ksieginice za pomoc przy organizacji imprezy – bez Was na pewno nie dalibyśmy rady. Dziękujemy także szanownemu jury, w którego skład wchodzili: Janina Mucha, Irena Danieluk oraz Franciszek Lesicki.

Wyniki konkursu kulinarnego:

• I miejsce zespół Lejdis za pierogi z soczewicą i kapustą oraz kapuśniak
  • I miejsce Klub Pod Garami za pierogi z serem i kapuśniak
II miejsce Buczynianki za pierogi z serem i boczkiem oraz łazanki
  • III miejsce Niebiesko-Żółte Gary za kapuśniak
  • III miejsce Sołectwo Szklary Górne pierogi z pieczarkami i serem żółtym oraz gołąbki z czerwonej kapusty
  • III miejsce KGW Lubin z Krzeczyna Wielkiego za pierogi ukraińskie i pierś pod pierzyną

Dodatkowe nagrody za wystrój domku wiejskiego powędrowały do: Zespołu Lejdis, Klubu Pod Garami oraz Buczynianek.