Licznie zgromadzeni rolnicy, przedstawiciele instytucji wspierających tę gałąź gospodarki, uczniowie  rolniczej szkoły z Rudnej oraz samorządowcy spotkali się na szóstym już Forum, przygotowanym przez Dolnośląską Izbę Rolniczą.

Po raz trzeci obrady zorganizowano w gminie Lubin i patronat nad spotkaniem objął wójt Tadeusz Kielan.

– Wiosna wita rolników suszą, ale wierzę że to krótkotrwałe kłopoty, a dyskusja, którą dziś tu prowadzimy przyczyni się do rozstrzygnięcia wielu problemów nurtujących rolników. Dziękuję za tak liczne przybycie mieszkańcom Powiatu Lubińskiego oraz witam gości z sąsiedniego Powiatu Polkowickiego – mówił wójt.

W spotkaniu wzięli udział reprezentacji wielu instytucji zarówno rządowych, jak i samorządowych, wspierających rolnictwo.

-Samorząd rolniczy istnieje już 25 lat, dzięki niemu mamy platformę wymiany poglądów, wypracowywania wspólnych stanowisk. Chcemy by rolnicy mieli możliwość opowiedzenia o swoich wątpliwościach, problemach i planach i jednocześnie mieli bezpośrednią platformę do spotkania się z przedstawicielami instytucji, które na co dzień współpracują z sektorem rolniczym – mówił Waldemar Jankowski, wiceprezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Merytoryczną dyskusję otworzyła Wiesława Bober, Powiatowy Lekarz Weterynarii, przedstawiając aktualną sytuację epidemiologiczną związaną a występowaniem ASF, czyli afrykańskim pomorem świń. W Powiecie lubińskim jest on do tej pory odnotowywany tyko u dzików, tych przypadków jest do tej pory 12.

W czasie forum dyskutowano także o realizacji planów łowieckich oraz problemach ze szkodami wyrządzanymi przez zwierzynę łowną i odszkodowaniami w tym zakresie, realizacji płatności za 2021r., zmianach w płatnościach bezpośrednich w 2022r., dyrektywie azotanowej oraz  ubezpieczeniach rolniczych.