28 osobowa grupa mieszkańców Sathonay-Camp przyjechała z czterodniową wizytą do naszej gminy. To element trwającej od dwunastu lat współpracy pomiędzy gminami. Francuzi są zakwaterowani i goszczeni w domach mieszkańców gminy Lubin. W nadchodzący weekend można ich będzie spotkać także na gminnych wydarzeniach.
Goście przyjechali wczoraj późnym popołudniem, a dziś witała ich przed oficjalnym spotkaniem w Urzędzie Gminy Lubin nasza Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod przewodnictwem Krzysztofa Augustyniaka.
Spotkanie w sali konferencyjnej, było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy i deklaracji jej zacieśniania. Gminę Lubin reprezentowała kilkuosobowa delegacja w skład której wchodził wójt Tadeusz Kielan, Norbert Grabowski przewodniczącego Rady Gminy, Marcin Nyklewicz przewodniczący komisji oświaty i kultury Rady Gminy oraz Bartosz Chojnacki sekretarz gminy Lubin.
– Jak powiedział Henry Ford „Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces.” Trwające już 12 lat partnerstwo gminy Lubin z gminą Sathonay-Camp, możemy śmiało uznać za sukces. Cieszymy się z naszych spotkań, które procentują wspólnymi projektami, zaangażowaniem i wzajemnym poznawaniem – mówił wójt Tadeusz Kielan.
Na czele delegacji francuskiej jest Armandino Silva zastępca mera, radne Genevieve Badache i Rita Aggoun oraz Raymond Duda prezes Stowarzyszenia Polsath, który inicjował przed laty naszą współpracę, a dzisiaj ją kontynuuje poprzez stowarzyszenie. W wizycie tej miał wziąć udział także mer Damien Monnier, niestety musiał odwołać przyjazd ze względu na organizację nieplanowanych wcześniej wyborów parlamentarnych, które odbędą się we Francji już w najbliższą niedzielę.
-Dziękujemy rodzinom, które nas goszczą. Idea miast bliźniaczych powstała po II wojnie światowej w celu pojednania narodów. Jest bardzo aktualna zwłaszcza dziś, w kontekście wojny u wrót Europy. Niezmiernie cieszymy się m że możemy być tu dzisiaj z wami – mówiła Genevieve Badache.
– Gratulujmy wójtowi Tadeuszowi Kielanowi imponującego wyniku wyborczego i reelekcji na trzecią kadencję. Nasza współpraca przynosi dobre owoce i cieszymy się, że jest nadal chęć do wspólnego działania wraz z nowymi perspektywami, które nadają sens naszym działaniom. Trwa między nami przyjaźń, jest zaufanie oraz przede wszystkim wzajemny szacunek, który bez wahania można nazwać braterstwem – mówił Raymond Duda.
Program wizyty delegacji francuskiej jest bardzo bogaty i różnorodny i w stu procentach realizowany na terenie naszej gminy. Dziś m.in. planowane jest wspólne ognisko wraz z rodzinami, które goszczą członków delegacji. Jutro będą oni uczestnikami odbywającego się w Liścu Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Świat pod Kyczerą”. W niedzielę natomiast odwiedzą Raszową i przed Gminnymi Zawodami Kajakowymi organizowane jest spotkanie przy fosie.