Gmina Lubin wypełniając obowiązki nałożone ustawą o ochronie zwierząt, a także w trosce o zwierzęta – „naszych braci mniejszych”, od wielu lat organizuje system opieki nad zwierzętami bezdomnymi.

Odnalezione bezdomne psy i koty są przewożone na zlecenie gminy Lubin specjalistycznym, spełniającym wymagania dobrostanu zwierząt transoptorem w pierwszej kolejności do mającej z gminą umowę lecznicy weterynaryjnej. Lekarze weterynarii oglądają troskliwie każde zwierze i podejmują decyzję czy może ono zostać przetransportowane do schroniska dla zwierząt czy przed transportem wymaga zaopatrzenia lekarskiego bądź też krótkiego pobytu w lecznicy celem „podkurowania” i nabrania sił. W tym czasie gmina zamieszcza na sowiej stronie internetowej zdjęcia zwierzęcia w nadziei, że odnajdzie się jego właściciel.

Ostatecznie bezdomne zwierzęta domowe z terenu gminy Lubin trafiają do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy prowadzonego przez Fundację „Mam Pomysł’. W schronisku odbywają kwarantannę, są chipowane, a także poddawane wynikającej z ustawy obowiązkowej sterylizacji bądź kastracji. Schronisko poprzez szeroko rozbudowany wolontariat, stronę internetowa, ulotki i publikacje oraz wiele akcji promocyjnych, wysoce skutecznie odnajduje nowe domy dla swoich podopiecznych.

Aby można się było zaopiekować zwierzęciem informacja o jego bezdomności musi trafić do urzędu.

Zgłoszenia o odnalezieniu bezdomnych zwierząt należy kierować w godzinach pracy urzędu na nr telefonu 76-8403160, 76-8403100 podając miejsce i okoliczności odnalezienia zwierzęcia. Poza godzinami pracy urzędu zgłoszenia można kierować na numery dyżurne Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

Równocześnie Urząd Gminy w Lubinie prosi znalazców zwierząt przed powiadomieniem służb o możliwą najprostszą weryfikację tego czy zwierzę jest bezdomne np. zapytanie właścicieli najbliższych domów, sołtysa miejscowości czy nie znają właściciela zwierzęcia.