W najbliższy poniedziałek przy Regionalnym Centrum Zdrowia przy ul. Bema ruszy drugi punkt pobierania wymazów diagnozujących koronawirusa. Uruchamia go Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Lubinie, które udostępnia do badań kontener wraz z zapleczem sanitarnym. Punkt będzie czynny przez cały tydzień. Gmina Lubin przekazuje 10 tysięcy złotych powiatowi na walkę z  COVID-19.

Zgodę na taką pomoc finansową wyrazili na ostatniej sesji radni. Te pieniądze pokryją koszty transportu sanitarnego materiału zakaźnego z tymczasowego punktu wymazowego do Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu, w którym przeprowadzane są badania.

Tymczasowy punkt pobierania wymazów przy ul. Bema działał do 3 września i na badania kierowała do niego Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna. Po zmianie przepisów skierowania na testy wydają  teraz lekarze podstawowej opieki medycznej. W Lubinie pacjenci kierowani są do punktu, który powstał przy Miedziowym Centrum Zdrowia i pracuje od poniedziałku do piątku.

Z powodu rosnącej liczby zachorowań i wielogodzinnych kolejek przed pobraniem wymazu, konieczne stało się uruchomienie drugiego punktu i zdecydowano o reaktywacji tymczasowego kontenera przy RCZ na ul. Bema.

Ruszy on w najbliższy poniedziałek i będzie czynny w godzinach 9-15, od poniedziałku do niedzieli. Będą tam wykonywane badania na skierowania od lekarzy, z jednoczesną możliwością badań komercyjnych.

Z danych publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że według stanu na 19 października w całym kraju wykonano 4 011 669 testów. W województwie dolnośląskim było to 313 251 badań.

W Powiecie Lubińskim od początku pandemii stwierdzono do tej pory 584 przypadki zakażenia. Od początku pandemii w naszym powiecie  stwierdzono sześć zgonów, których bezpośrednią przyczyną był koronawirus i dwa przypadki, w których COVID-19 był przyczyna wtórną.