Podpisanie umowySamorządowcy z całego Dolnego Śląska otrzymali dotację w ramach rządowego programu „Ciepłe mieszkanie”. Środki zostaną spożytkowanie na termomodernizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Gmina Lubin dostała rekordową kwotę, bo aż 6,2 mln zł. Pieniądze przekazał samorządom Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Uroczystość podpisania umów o przekazaniu dotacji odbyła się dzisiaj w siedzibie starostwa powiatowego w Legnicy. Gospodarz spotkania, starosta legnicki Adam Babuśka, odczytał specjalny list skierowany do samorządowców od marszałek Sejmu RP, Elżbiety Witek.

– Pragnę gorąco pogratulować beneficjentom projektu, za sprawą którego mieszkańcy budynków wielorodzinnych, w siedmiu gminach naszego województwa zyskają szansę na przeprowadzenie termomodernizacji swoich lokali. Wszyscy bowiem doskonale wiemy, jak wiele wymiernych korzyści przynoszą takie inwestycje. W obecnym czasie, gdy dynamiczny rozwój cywilizacyjny stał się przyczyną nadmiernej dewastacji środowiska przyrodniczego, konieczne jest podejmowanie szeroko zakrojonych działań na rzecz bezpieczeństwa ekologicznego. Dotowanie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programów służących ochronie środowiska, pięknie się w ten cel wpisuje – odczytał list od pani marszałek, starosta legnicki Adam Babuśka.

Umowy na dofinansowanie zostały podpisane przez przedstawicieli gminy Lubin, gminy Wądroże Wielkie, Bolków, gminy Nowogrodziec, Gryfów Śląski oraz gminy miejskiej Zgorzelec i Zawidów.

-„Ciepłe mieszkanie” to pierwszy rządowy program realizowany dla wszystkich gmin w zakresie wspierania zmiany źródeł ogrzewania, jak i też drobnej termomodernizacji przeznaczonej dla budownictwa wielorodzinnego. Ten program jest znakomitym uzupełnieniem projektu „Czyste powietrze”, który realizowany jest od 2018 roku i który spotyka się z zainteresowaniem wielu mieszkańców – dodał Łukasz Kasztelowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Siedem gmin otrzymało dotacje na łączną sumę blisko 18 mln zł. Najwięcej, bo aż 6,2 miliona złotych, dostała gmina Lubin.

– Cała kwota przeznaczona zostanie na ocieplenie budynków. To zadanie, nie tylko w naszej gminie, ale podejrzewam, że w większości nie było wystarczająco dofinansowane. Fundusze remontowe są skromne, ludzie nie mają aż tylu pieniędzy. Takich pieniędzy jeszcze nie było i naprawdę zrobimy bardzo wiele, jeśli chodzi o budownictwo wielorodzinne– powiedział wójt gminy Lubin, Tadeusz Kielan.

Na dzisiejszej uroczystości obecni byli parlamentarzyści: posłanka Ewa Szymańska, senator Dorota Czudowska i senator Krzysztof Mróz oraz Piotr Karwan, radny sejmiku województwa dolnośląskiego.

– Ciepłe Mieszkanie to kolejny program rządowy skierowany do samorządów, jego budżet to 1,4 mld zł. Ten program z jednej strony poprawi jakość środowiska i efektywność energetyczną obiektów wielorodzinnych, z drugiej strony da pracę przedsiębiorcom, którzy będą realizować te zadania. Gratuluję gminom, które z sukcesem sięgnęły po środki, dzięki którym poprawią jakość życia swoich mieszkańców. Natomiast samorządy z naszego regionu, które nie wzięły udziału w programie, zachęcam do sięgnięcia po te środki, to niezwykle cenny program, który wspiera nasze lokalne wspólnoty – powiedział na koniec Piotr Karwan, radny sejmiku województwa dolnośląskiego.

We wniosku gminy Lubin wytypowano łącznie 380 lokali mieszkalnych, w których planuje się realizację przedsięwzięć w ramach tego programu. Gmina wzięła pod uwagę potrzeby mieszkańców wynikające z przeprowadzonej w 2021 r. inwentaryzacji źródeł ogrzewania oraz bazy złożonych deklaracji CEEB. Więcej o przeznaczeniu pozyskanych pieniędzy napiszemy w najbliższych dniach.