W rankingu Gmin Dobrych do Życia, opracowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej zajęliśmy drugie miejsce w grupie gmin wiejskich i miejsko-wiejskich do pięciu tysięcy mieszkańców. Uplasowaliśmy się tuż za Kleszczowem, który jest najlepszą gminą do zamieszkania w całej Polsce w ogólnym rankingu! W skali województwa, w której brano pod uwagę wszystkie rodzaje gmin zdobyliśmy piąte miejsce! To awans o jedną pozycję w stosunku do roku ubiegłego!  

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku po raz pierwszy opracowano ranking Gmin Dobrych do Życia. Powstał on w związku z ro­snącym zapotrzebowaniem na ocenę stanu zaspo­kojenia potrzeb człowieka. Wynika to z szybkich przemian społecznych zachodzących w Polsce po 1989 r.

W rankingu uwzględniono wszystkie 2477 gmin w Polsce, spośród których wyłoniono laureatów na  podstawie 63 wskaźników. Wśród nich znalazły się m.in.:  poziom edukacji, dochody własne gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca, infrastruktura kulturalna, przeciętne wynagrodzenie czy walory estetyczne krajobrazu. Wszystkie razem tworzą syntetyczny Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

Autor opracowania prof. dr hab. Przemysław Śleszyński zaznaczył, że ranking stara się wypośrodkować „to, co możemy sami zrobić jako ludzie, jako władza, jako decydenci, jako samorządowcy i to, co jest stałe, niezależne”.

– Samorząd jest bardzo istotny, on może pewne rzeczy lepiej zorganizować, zapewnić lepszą efektywność, ale pewnych stałych rzeczy się nie zmieni, tak jak położenie geograficzne. Jeśli gmina jest położona w sąsiedztwie dużego miasta, to już jest łatwiej, są większe dochody, są najczęściej bogatsi mieszkańcy, jest bliżej do usług. Jeśli gmina ma warunki przyrodnicze, to też nie przeniesie się parku narodowego do dużego miasta – powiedział prof. Śleszyński.

Wyniki rankingu zostały ogłoszone w pięciu kategoriach określonych według typów funkcjonalnych. Są to: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu ziemskiego, gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców oraz gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

–  Bardzo mnie cieszy pozycja gminy Lubin, w tym rankingu, a w szczególności nasz awans. To bardzo wymierne dane i  wskaźniki, które w obiektywny sposób oceniają to, jak poprawia się stan życia mieszkańców. To pokazuje również, że konsekwentnie rozwijamy się jako samorząd w sposób przemyślany i kompleksowy – mówi Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin. – Planujemy z kilkuletnią perspektywą nasze inwestycje i rozwój. Pozyskujemy na ten cel pieniądze z wielu dostępnych zewnętrznych źródeł. A przy tym zwracamy  szczególną uwagę na oświatę, kulturę i staramy się rozumieć indywidualne potrzeby każdego mieszkańca. W dużych aglomeracjach ludzie stają się bardziej anonimowi, bezimienni, a  nasza siła tkwi w dobrej, wspierającej się lokalnej społeczności, na którą składa się 31 sołectw.

Zainteresowanych informujemy, że w skali województwa miasto Lubin zajęło 13. miejsce, Polkowice  14., a Rudna 8.  Osoby ciekawe większej liczby informacji odsyłamy  do szczegółów rankingu:  na stronie internetowej PAP.

(Główne źródło: Serwis samorządowy PAP)