Gmina oddała hołd ofiarom wypadków w KGHM29 listopada to szczególny dzień w KGHM Polska Miedź. Od 2017 r. właśnie wtedy obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Wypadków w Pracy w KGHM. Został on oficjalnie ustanowiony w pierwszą rocznicę największej tragedii w historii Polskiej Miedzi – wypadku w Zakładach Górniczych Rudna.

W 2016 roku na skutek samoistnego tąpnięcia górotworu śmierć poniosło ośmiu górników, a 21 zostało rannych .

Rok później pod siedzibą centrali KGHM Polska Miedź SA odsłonięto tablicę, która jest hołdem dla wszystkich pracowników KGHM, którzy zginęli w miejscu pracy.

Głaz, na którym została zamieszczona, pochodzi bezpośrednio z miejsca wypadku z 2016 roku. Osiem kamieni okalających pomnik, symbolizuje 8 ofiar.

W imieniu wszystkich mieszkańców gminy Lubin  hołd ofiarom złożył Bartosz Chojnacki, zastępca wójta gminy Lubin.

– To smutny dzień w zagłębiu miedziowym, ale ważne jest to, że mamy w sercu i pamięci pracowników KGHM, którzy jak co dzień wyszli do pracy  ale rodziny nie doczekały już ich powrotu.  Nasz region zawdzięcza swoją siłę i pozycję budowniczym oraz zatrudnionym w KGHM. Jako samorządowcy zawsze jesteśmy z mieszkańcami w trudnych chwilach i dobrych, a dziś w przededniu Barbórki, symbolicznymi kwiatami składamy hołd ofiarom wypadków – mówi Bartosz Chojnacki.

KGHM informuje, że dla wszystkich delegacji i osób prywatnych chcących oddać hołd ofiarom wypadków – wejście na teren przy centrali, gdzie znajduje się pomnik,  będzie możliwe dziś do godziny 18:00.