przekazanie tysiąca flag dla uczniów Gmina Lubin zakupiła i przekazuje do szkół podstawowych flagi, które z dumą można będzie zaprezentować już za kilka dni. 11 listopada świętować będziemy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zamanifestujemy w ten sposób tożsamość narodową oraz przywiązanie do swojego państwa.

Z inicjatywy szefa gminnego samorządu zorganizowano akcję przekazania flag narodowych wszystkim uczniom gminnych szkół. Dziś Tadeusz Kielan odwiedził uczniów klasy ósmej w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim. Na lekcji historii nauczycielka Monika Kowalczyk rozmawiała z uczniami o symbolach i barwach narodowych, a wójt miał okazję do dyskusji z młodymi mieszkańcami na temat patriotyzmu.

– Marzy mi się, by 11 listopada oraz w innych ważnych dniach dla naszego kraju, na wszystkich domach w gminie Lubin z dumą powiewały biało-czerwone flagi. Nie ukrywam, że liczymy na was, że wspólnie z rodzicami dopasujecie do niej drzewiec i z dumą zawiesicie na zewnątrz domu. Wierzę, że przekonacie do tego rodziców i będzie to jednocześnie doskonała okazja do rozmów na temat barw i symboli narodowych oraz trudnych, często okupionych krwią dziejach naszej Ojczyzny – mówił Tadeusz Kielan.

Do wszystkich gminnych szkół przekazano flagi wraz z kompendium informacji  w jaki sposób o nią dbać.  Flagę otrzyma każdy z uczniów. Wójt zaprasza jednocześnie wszystkich na gminne obchody Święta Niepodległości, które organizowane są w Szklarach Górnych.

– O godzinie 10 odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny, po niej barwnym korowodem  przejdziemy pod Obelisk Niepodległości i  złożymy kwiaty. Około godziny 11.30 będziemy wraz z zespołami muzycznymi śpiewać pieśni patriotyczne. Liczę, że namówicie swoje rodziny, by współuczestniczyć w tym wydarzeniu. Wspólne świętowanie jednoczy i jest powodem do dumy – mówi wójt Tadeusz Kielan.

Świętujmy wspólnie i bądźmy patriotami, którzy kochają Ojczyznę, czują się jej częścią i działają dla jej dobra! Niech dumni z barw narodowych mieszkańcy gminy Lubin wywieszają flagi w ważnych dla Polski dniach!

Należy dbać, aby flaga Rzeczypospolitej Polskiej umieszczana była zawsze w godnym i honorowym miejscu.

• Flaga Rzeczypospolitej Polskiej może być eksponowana każdego dnia przez wszystkich obywateli, instytucje oraz organizacje.
  • Wywieszając flagę z okazji świąt państwowych, dajemy wyraz uhonorowania oraz obchodzenia przez nas święta.
  • Z flagą Rzeczypospolitej Polskiej należy obchodzić się z szacunkiem – zarówno, gdy wywiesza się ją lub zdejmuje, jak i podczas przechowywania, gdy nie jest eksponowana.
  • Flaga powinna być zawsze zadbana. Kiedy wypłowieje lub się podrze, powinno wymienić się ją na nową.
  • Flagi państwowej nie używa się do nakrywania stołów, mównic czy pojazdów. Nie powinno się również nakrywać nią odsłanianych tablic lub pomników. Zamiast niej lepiej posłużyć się biało-czerwoną wstęgą.
  • Na fladze państwowej oraz jej wizerunkach nie należy umieszczać napisów ani grafik. Nie należy też mocować do niej jakichkolwiek przedmiotów.
  • Jeżeli jest taka możliwość – flagę umieszcza się po prawej stronie wejścia do budynku, okna czy bramy wjazdowej (lewej stronie dla patrzącego od frontu).
  • Flaga państwowa z godłem Rzeczypospolitej Polskiej nie powinna być używana przez obywateli. Służy ona przedstawicielom RP za granicą. Podnoszona jest również na cywilnych lotniskach, w kapitanatach, bosmanatach oraz na statkach jako morska bandera. Może być również używana przez Wojsko Polskie w trakcie wizyt zagranicznych gości.
  • Zużytą flagę, jeżeli nie przedstawia szczególnej wartości historycznej, powinno się zniszczyć z należytą godnością – na przykład rozdzielając barwy.