Plakat 11 listopadaZawieśmy na domach flagi, weźmy udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości i świętujmy w ten sposób wspólnie 105. rocznicę odzyskania niepodległości – apeluje do mieszkańców gminy Lubin wójt Tadeusz Kielan.

Zawieszenie flag, to w większości bardzo prosta sprawa, bowiem rok temu przed 11 listopada, z inicjatywy wójta Kielana do uczniów  wszystkich gminnych szkół przekazano tysiąc materiałowych dużych flag. Natomiast w maju, z okazji Święta Flagi , te ważne symbole narodowe wójt podarował podopiecznym gminnego przedszkola.

– Wywieśmy flagi i zamanifestujmy w ten sposób tożsamość narodową oraz przywiązanie do swojego państwa – mówi Tadeusz Kielan, dodając: – Już rok temu mówiłem, że marzy mi się, by 11 listopada oraz w innych ważnych dniach dla naszego kraju,  na wszystkich domach w gminie Lubin z dumą powiewały biało-czerwone flagi. Dają one także  doskonała okazję do rodzinnych rozmów na temat barw i symboli narodowych oraz trudnych, często okupionych krwią dziejach naszej Ojczyzny.

Wójt zaprasza jednocześnie wszystkich na gminne obchody Święta Niepodległości, które organizowane są tradycyjnie w Szklarach Górnych.

– Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 mszą w intencji Ojczyzny, a następnie rozpocznie się przemarsz korowodem historycznym pod Obelisk Niepodległościowy. W związku z  kolejną tzw. „okrągłą” rocznicą odzyskania niepodległości  na trasie korowodu w tym roku pojawi się aż sześć scen historycznych, które opowiadać będą o tym jak odzyskaliśmy państwowość.

Po części oficjalnej na scenie pojawią się wykonawcy z pieśniami patriotycznymi, na wszystkich czekać będzie grochówka, strzelnica, grupa rekonstrukcyjna i wiele  innych atrakcji.

Jak co roku Gminne Obchody Święta Niepodległości zwieńczone zostaną Otwartym Turniejem Szachowym z Okazji Niepodległości o Puchar Wójta Gminy Lubin. Turniej rozpocznie się o godzinie 15:00, a zapisy wystartują o 14:00 w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach.

Tymczasem w przededniu narodowego święta zachęcamy by sobie przypomnieć,  jak świętowaliśmy  100 -lecie odzyskania niepodległości.