Z zadumą, szacunkiem ale także z uśmiechem i gromkim śpiewem obchodzono 11 listopada, czyli 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W Szklarach Górnych, gdzie trzy lata temu uroczyście odsłonięto obelisk poświęcony pamięci Józefa Piłsudskiego, organizowane były gminne obchody, w których udział wzięli przedstawiciele wszystkich sołectw, w sumie kilkaset osób. Marszałka, w którego rolę wcielił się wójt Tadeusz Kielan, witał historyczny korowód.

Gminne uroczystości zainaugurowała msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Szklarach Górnych. Oprawę muzyczną zapewnił ceremonii Chór Via Musica.

Wierni modlili się także w intencji wszystkich osób odpowiedzialnych w gminie Lubin za podejmowanie decyzji mających wpływ na lokalną wspólnotę. Paweł Kajl, proboszcz parafii podkreślał w homilii, jak ważna jest praca na rzecz wartości, które scalają lokalną wspólnotę.

– Mamy szczęście żyć w pokoju i dobrobycie, który powinna gwarantować sprawiedliwość i mądrość rządzących oraz uczciwość obywateli. W codzienności budujemy społeczność gminy Lubin, której fundamentem muszą być cytowane przez wójta Tadeusza Kielana słowa z Księgi Mądrości. Warto sobie zadawać pytania, wokół jakich wartości powinniśmy się jednoczyć i rozwijać oraz troszczyć o to co jest nam dane.

Po mszy, w której wzięły udział także poczty sztandarowej gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych, zorganizowano uroczysty, historyczny korowód. Jego uczestnicy, z wójtem Tadeuszem Kielanem na czele w roli Józefa Piłsudskiego, przypomnieli kilka ważnych faktów związanych z powrotem Piłsudskiego do Warszawy, po jego uwolnieniu z twierdzy w Magdeburgu.

Były biało- czerwone kwiaty, plakaty, transparenty, stroje z epoki, mnóstwo flag i  okrzyki radości. Zainscenizowano powitanie Józefa Piłsudskiego przez mieszkańców przyszłej stolicy Polski  oraz przekazanie mu władzy przez Radę Regencyjną.

Dzieci śpiewały gromko pieśni patriotyczne i w ten sposób wszyscy uczestnicy obchodów dotarli pod obelisk poświęcony marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Korowód był przygotowany przez grupę teatralną Zwykli Ludzie, zespół Zachęta z Zimnej Wody, Teatr Wieczorową Porą z Chróstnika oraz uczniów Szkoły Podstawowej  w Szklarach Górnych.

Pod pomnikiem  podkreślano jak ważne są słowa marszałka, które wyryto także na tablicy pamiątkowej: „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem – staje się zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium”.

– Cieszę się, że tak licznie tu przybyliśmy by świętować razem. To jedna z najważniejszych dat w naszej historii. Cenne jest to, że jest tu tak dużo dzieci i młodzieży, bo to gwarancja tego, że kolejne pokolenia będą miały wiedze historyczną, która jest konieczna do zrozumienia naszej historii– mówił Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin.- Dziś trudno sobie wyobrazić, że Polski nie było tak wiele lat na mapie świata. Musimy o tym jednak pamiętać i żyć oraz pracować tak, by nigdy więcej do tego nie doszło.

W hołdzie wszystkim poległym za Polskę pod obeliskiem Józefa Piłsudskiego złożono liczne wieńce i wiązanki kwiatów. Wyjątkowego charakteru uroczyści dodała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Lubin oraz obecność tak licznych pocztów sztandarowych i race dymne odpalone przez strażaków.

Po oficjalnych uroczystościach uczestnicy obchodów  wspólne śpiewali pieśni patriotyczne. Wystąpił zespół Lejdis, Siedlecka Nuta, Chór Via Musica, Zachęta, Osieczanki oraz uczniowie ze Szklar Górnych. Była także bardzo smaczna wojskowa grochówka.