Wójt Tadeusz Kielan, proboszcz Paweł Kajl, sołtys Alina Majewska i przewodniczący Rady Gminy Norbert Grabowski składają kwiaty pod tablicą pamięci Józefa Piłsudskiego.Z twarzami przysłoniętymi maskami, z zachowaniem społecznego dystansu i z uroczystą Eucharystią, w intencji Ojczyzny za po pośrednictwem Internetu. Inaczej niż zwykle uczczono w tym roku w Gminie Lubin kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie zabrakło jednak wspólnej modlitwy i słów ku pokrzepieniu, których tak bardzo w tym trudnym czasie potrzebujemy.

Masz Św. za Ojczyznę tradycyjnie odbyła się w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Szklarach Górnych. Przewodniczył jej ksiądz proboszcz Paweł Kajl. W Eucharystii uczestniczyło 36 wiernych – maksymalna liczba osób, które zgodnie z nowymi wytycznymi mogła znajdować się w tej wielkości świątyni. Nabożeństwo transmitowane było przez Internet.

Po Mszy św. złożone zostały kwiaty pod tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego. W delegacji znaleźli się wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan, przewodniczący Rady Gminy Norbert Grabowski, ksiądz proboszcz Paweł Kajl i sołtys Szklar Górnych Alina Majewska.

Wspólna modlitwa.Wspólną modlitwą rozpoczęło się spotkanie przy Zbiorowej Mogile Żołnierzy Polskich, uczestników Kampanii Wrześniowej 1939 r. w Siedlcach.  Poprowadził ją proboszcz siedleckiej parafii pw. Św. Michała Archanioła ksiądz Tadeusz Żurek. Za udział w uroczystościach podziękował wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan.

– Izolacja wielu osób i nowe, restrykcyjne zasady bezpieczeństwa nie pozwoliły nam, tak jak zwykle uczcić polskiego święta narodowego. Tym bardziej dziękuje za udział w naszych uroczystościach, które swoją skromnością nadają temu dniu wyjątkowej symboliki. Żyjąc w wolnym kraju, nie możemy się spotkać w szerszym gronie, nie możemy wspólnie świętować. Jak bardzo dziś doceniamy, to co wolno nam było robić jeszcze parę miesięcy? Wierzę jednak, że wyjdziemy z pandemii wzmocnieni, lepsi , bardziej solidarni i bardziej wyrozumiali – mówił Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Oprócz wójta i przewodniczącego w delegacji składającej symboliczne wiązanki przy mogile w Siedlcach znaleźli się sołtys Stanisław Ryniec i Agnieszka Szumlańska z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Gminy Lubin.

 

Szklary Górne

Siedlce