25. edycja Festiwalu Świat pod Kyczerą w LIścuLisiec gościł po raz kolejny zespoły folklorystyczne z całego świata. Była to już 25. edycja Festiwalu Świat pod Kyczerą. Na koncert galowy przybyły tłumy widzów. W Liścu wystąpiło dziewięć zespołów z ośmiu państw. Muzyczne atrakcje zainaugurowały występy lokalnych zespołów, przed widzami zaprezentowała się Roztoka z gminy Rudna, Leśne Echo z Raszówki oraz Zachęta z Zimnej Wody.

Oprócz gospodarzy festiwalu czyli zespołu Kyczera wraz Kyczerką widzowie mogli zobaczyć występy zespołów z Ukrainy, Burundi, Meksyku, Chile, Panamy, Serbii, Turcji i Polski.

– To jedna z najważniejszych imprez kulturalnych w naszej gminie – powiedział Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin. – Mamy kilka takich imprez ale Świat pod Kyczerą uważam, za sztandarową. Przyjechały do nas zespoły z Afryki, Europy i obu Ameryk. Można tu poznać ciekawych ludzi, ich obyczaje i kulturę. Najważniejsza jest tutaj zabawa, śpiew, taniec, muzyka. To naprawdę fantastyczne widowisko.

Tegoroczny jubileuszowy festiwal jest niezwykły. Po raz pierwszy zgłosiło się do niego więcej zespołów niż można było przyjąć. To m.in. efekt wpisania Świata pod Kyczerą do elitarnego stowarzyszenia festiwali.

– Po dłuższej, pandemicznej przerwie mamy w końcu festiwal z rekordową obsadą – powiedział Jerzy Starzyński, szef festiwalu. –  Część z nich to grupy zawodowe lub pół zawodowe. Myślę, że to jest olbrzymi sukces nas organizatorów, że udało nam się tak szybko wrócić do życia. Bardzo solidnie przepracowaliśmy okres pandemii organizując festiwal w wersji on line. Nasz festiwal w tej wersji obejrzało ponad sto tysięcy osób na całym świecie. Zostaliśmy przyjęci do FIDAF – światowej, elitarnej organizacji zrzeszającej najbardziej prestiżowe  festiwale na świecie. Zgodę na przyjęcie kolejnego członka muszą wyrazić wszyscy dotychczasowi członkowie. To dla nas olbrzymie wyróżnienie.

Pamiątkowe upominki i podziękowania dla artystów wręczyli wójt gminy oraz radni Norbert Grabowski, Jan Olejnik, Marcin Nyklewicz i Jerzy Tadla.

Współorganizatorem wydarzenia był Ośrodek Kultury Gminy Lubin, którego pracownicy za naszym pośrednictwem dziękują sołtysom z Liśca, Wiercienia, Bukownej oraz Zimnej Wody za zaangażowanie i pomoc w organizacji festiwalu. Duże podziękowania kierowane są również do OSP Zimna Woda.