Dziś KGHM Polska Miedź SA organizuje główne obchody barbórkowe, które rozpoczną się od uroczystej akademii  zaplanowanej  o 14:00 w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie. Podczas uroczystości odbędzie się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych i wyróżnień jubileuszowych pracownikom Polskiej Miedzi.

Wyróżnieni górnicy otrzymają również honorowe szpady górnicze – symbol honoru, wolności i godności górnika. Po zakończeniu akademii ulicami Lubina przejdzie Pochód Lisa Majora. Całość zakończy się w rynku ceremonią skoku przez skórę.

Pasowanie na górnika jest szczególnym wydarzeniem dla młodych adeptów górnictwa, którzy symbolicznym skokiem przez skórę są przyjmowani do braci górniczej.

4 grudnia w Lubinie, Polkowicach i Głogowie rozpocznie się od górniczych pobudek. Górnicze orkiestry już od godziny 6 rano będą przypominać mieszkańcom regionu o święcie górników. Następnie o godzinie 9.00 w Kościele Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie zaplanowana jest uroczysta Msza św. w intencji górników oraz ich rodzin.

Tego samego dnia, o 13:00 odbędą się uroczystości przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie. Delegacje złożą kwiaty przy pomniku odkrywcy Polskiej Miedzi.