Odkrycie złóż miedzi w 1957 roku przez dr Jana Wyżykowskiego nierozerwalnie związało nasz region z górnictwem. To ono wyznacza rytm życia, rozwoju i przemian, jakie zachodzą w Zagłębiu Miedziowym od ponad 60 lat. Górniczych symboli i eksponatów nie mogło więc zabraknąć na wystawie „Gmina Lubin – wczoraj i dziś”.
Zabieramy Państwa w kolejną, wirtualną podróż do naszego gminnego mini-muzeum. Ta część ekspozycji powstała dzięki zaangażowaniu mieszkańców gminy Lubin i życzliwości Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lubińskiej.
– Gmina Lubin po II wojnie światowej miała charakter rolniczy, zdominowany uprawą pszenicy, ziemniaków, rzadziej hodowlą zwierząt. Ten kierunek z pewnością rozwijałby się, gdyby nie przełomowe odkrycie dr Jana Wyżykowskiego. Od tego momentu, rozwój górnictwa zdominował przemiany, jakie zaczęły zachodzić na trenie Zagłębia Miedziowego – mówi Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin.
Na wystawie „Gmina Lubin – wczoraj i dziś”, dokumentującej historię gminy Lubin, nie może zabraknąć górniczych pamiątek i symboli.
– Pierwszymi pracownikami Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi byli mieszkańcy naszego regionu, naszej gminy, którzy często łączyli obowiązki zawodowe z pracą na roli. Godzili to przez wiele lat, bo nie było pewności, że przemysł miedziowy tak bardzo się rozwinie. Mechanizm naczyń połączonych stanowimy zresztą do dziś. Na terenie gminy Lubin znajdują się złoża miedzi, funkcjonują tu kopalnie, a gros naszych mieszkańców jest pracownikami KGHM – dodaje dyrektor Magdalena Dubińska.
W części wystawy poświęconej górnictwu prezentowane są eksponaty, pokazujące przemiany, jakie zachodziły w przemyśle miedziowym na przestrzeni wieków.
Wśród nich znajdują się kolekcja lamp i górniczych kasków, w tym jeden z pierwszych używanych pod zmienią – skórzany. Górniczy mundur przekazała na wystawę Księginic. Nie może zabraknąć górniczych czako, z pióropuszami symbolizującymi, zajmowaną w kopalni pozycję.
Ekspozycję wzbogaca makieta przodka, części górniczego wyrobiska.
Na tablicy, przekazanej Ośrodkowi Kultury Gminy Lubin przez Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lubińskiej znaleźć można najważniejsze daty z historii Kombinatu oraz archiwalne fotografie.
Nad całością tej części wystawy czuwa św. Barbra, patronka górniczej braci. Kolekcję tworzą figury wykonane z porcelany, miedzi i brązu.