"Gość oczekiwany" w wykonaiu "Zwykłych Ludzi"Przypowieść o wierze, nadziei i pokorze, ale także o pysze, zachłanności, głupocie. O karze i o nagrodzie, nawet dla grzesznika. „Gość oczekiwany” Zofii Kossak-Szczuckiej – wyjątkowo uniwersalna w swej wymowie sztuka wystawiona została przez grupę teatralną „Zwykli Ludzie” z Zimnej Wody w ramach projektu „Wybieram Teatr”.

Na scenie 25 aktorów, wyjątkowe artystyczne kreacje i niezwykłe emocje. Momentami trudno było uwierzyć, że to teatr wyłącznie amatorski. Próby do spektaklu odbywały się od czerwca. Było to wyzwanie nie tylko artystyczne, ale i organizacyjne.

– Nie był to mój pierwszy spektakl z tak duża grupą aktorów. Nad tym można zapanować. Ale już poza naszym zasięgiem są emocje publiczności. Tu zawsze pojawia się niewiadoma, dlatego tak bardzo się cieszę z reakcji widzów. Zaangażowanie aktorów przerosło moje oczekiwania. Jestem bardzo zadowolona, tym bardziej, że ze względu na COVID-19 przyspieszyliśmy datę premiery spektaklu. Miałam trochę obaw, ale bez wątpienia się udało i za to serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt. Cieszę z udziału dzieci i młodych ludzi, bo to szansa na to, że nasz teatr przetrwa. Frekwencja i zaangażowanie aktorów dowodzą, jak bardzo takie inicjatywy są potrzebne zwłaszcza w małych miejscowościach – mówiła tuż po spektaklu reżyser Teresa Kot.

Świetlica wiejska w Zimnej Wodzie w niedzielne popołudnie wypełniona była do ostatniego miejsca, a przedstawienie oklaskiwano na stojąco.

– Mimo, że w nazwie państwa grupy teatralnej znajduje się słowo „zwykli”, z całą pewnością to, co robicie na scenie jest niezwykłe. Nie wiem, kiedy upłynęły prawie dwie godziny przedstawienia, tak pochłonęła mnie jego ponadczasowość i wasze wyjątkowe umiejętności sceniczne. Gratuluję z calego serca – powiedział Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin.

"Gość oczekiwany" w wykonaiu "Zwykłych Ludzi"

Reżyser spektaklu Teresa Kot.

Reżyser spektaklu Teresa Kot, mieszkanka Zimnej Wody od lat rozpala w ludziach zamiłowanie do sztuki. Przez ponad 15 lat prowadziła grupę teatralną „Idzie Grześ przez wieś”, prowadzi zespół wokalny „Zachęta”.

„Zwykli Ludzie” to amatorska grupa teatralna skupiająca seniorów, ludzi czynnych zawodowo, jak również dzieci. W jej składzie są również dorośli już członkowie „Grzesia”.

Spektakl „Gość oczekiwany” jest częścią projektu Wybieram Teatr 2021 realizowanego przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu celowego.

Premiera „Gościa oczekiwanego” odbyła się dzięki wytrwałości i zaangażowaniu grupy wspaniałych ludzi, których łączy wspólna pasja – TEATR. Przygotowania wymagały licznych prób, spotkań i nauki ról w zaciszu domowym.

Wystąpili:

• Dariusz Rylski (Młynarz Filip)
  • Bogdan Fiuto (Józef Kurek)
  • Grzegorz Obara (Rokita)
  • Edyta Szymańska (Zośka)
  • Joanna Rylska (Hanka)
  • Katarzyna Kłos (Młynarzowa)
  • Anna Langowska (Małgorzata Kurek)
  • Krystyna Poniatowska (Kumoszka I)
  • Janina Sowizdrzał (Kumoszka II)
  • Zofia Zielińska (Dewotka)
  • Sylwester Plichta (Dziad i głos Jezusa)