Groźna susza - apelujemy o rozsądne korzystanie z zasobów wodyW całym kraju mamy upały, temperatury przekraczają średnią wieloletnią, a opadów deszczu wciąż brakuje. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał więc ostrzeżenia związane z suszą dla wielu gmin w Polsce. Na suszę nakładają się bardzo duże rozbiory wody i dlatego także wójt gminy Lubin apeluje o rozsądne korzystanie z sieci wodociągowej.

Już kilkadziesiąt gmin w Polsce wystosowało do mieszkańców apele o ograniczenie zużycia wody. Niektóre wprowadzają zakazy podlewania ogródków i napełniania przydomowych basenów. To sposób na walkę z suszą, która coraz bardziej doskwiera zwłaszcza mieszkańcom zachodniej części kraju.

Nawet zapowiadane burze nie poprawią znacznie sytuacji. Mało tego – susza ma do nas powracać. W wywiadzie dla RMF FM dr Sebastian Szklarek ekohydrolog z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk przestrzegał, że w przyszłości Polska może mieć duży problem z bezpieczeństwem hydrologicznym.

Od dwóch miesięcy mamy bardzo duże rozbiory wody, przy jednoczesnej suszy. Przy długim, upalnym weekendzie pobór wzrósł nawet o 50% – mówi Wojciech Dziwiński, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Gminy Lubin. – Inwestujemy w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną jednak nasze podziemne sieci, w niektórych miejscach mają kilkadziesiąt lat i kiepską dokumentację techniczną. Ostatnio na przykład zlokalizowaliśmy awarię pomiędzy Raszową a Raszową Małą, dlatego żeby nie tracić zasobów musieliśmy odciąć dopływ wody do Raszowej Małej i kilku domów w Pieszkowie. Przepraszamy za te czasowe utrudnienia, pracujemy intensywnie żeby je jak najszybciej usunąć.

Musimy oszczędzać wodę i apeluję by nie używać w czasie suszy wody z sieci wodociągowej do podlewania trawników – mówi Tadeusz Kielan wójt gminy Lubin. – Zwiększone pobory wody związane z napełnianiem basenów, czy podlewaniem trawników, w czasie suszy powodują problemy ze znaczącym spadkiem ciśnienia w wodociągach, co uniemożliwia normalne korzystanie z wody.

Niestety, prognoza długoterminowa zapowiada suchy i upalny lipiec, w związku z tym sytuacja hydrologiczna w kraju może ulec pogorszeniu. Wg danych IMGW na 23 czerwca jednocześnie dramatycznie ubywa wody w polskich rzekach i 85 stacji odnotowało już stan poniżej poziomu granicznego.