Pod zbiorową mogiłą zmarłych żołnierzy w Siedlcach zapalono znicze i złożono symboliczne wieńce z okazji 102. rocznicy Cudu nad Wisłą. 30 lat temu ustanowiono 15 sierpnia dniem Wojska Polskiego. W kościele katolickim wierni świętują w tym czasie Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i święcą kwiaty, zioła oraz zboża.

Wniebowzięcie NMP to najstarsze maryjne święto. Tego dnia w kościele parafialnym pw. świętego Michała Archanioła w Siedlcach co roku odprawiana jest  uroczysta msza święta z udziałem przedstawicieli gminy Lubin.

– Módlmy się o pokój, bezpieczeństwo i jedność.  To maryjne święto uświadamia nam wszystkim jak ważna jest w życiu codzienna praca, prostota i pokora, która była sekretem Maryi. Warto siebie zapytać, jak to jest z naszą umiejętnością słuchania, służenia i pokory – mówił ks. Krystian Sukiennik, celebrujący nabożeństwo.

Tuż po mszy, zgromadzeni zebrali się pod mogiłą poległych w obronie Ojczyzny.

-Dziękuję, że jesteśmy tu tak licznie. Chciałbym żeby w przyszłym roku i latach kolejnych, oprócz mszy i złożenia kwiatów, towarzyszyło temu świętu wiele atrakcji, które przyciągną do Siedlec młodsze pokolenie. Ono może sobie nie zdawać sprawy, że tak ciężko wywalczona i okupiona krwią wolność nie jest dana nam na zawsze. Dlatego patrząc na to co dzieje się za naszą wschodnią granicą, powinniśmy dziękować tym, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę – mówił Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin.

Oprócz wójta Tadeusza Kielana i towarzyszących mu urzędników, kwiaty złożyli także sołtysi i rady sołeckie z   Siedlec i Księginic oraz przedstawiciele rady parafialnej z Siedlec.