III Przegląd Amatorskich Grup TeatralnychŚwietlice w Raszówce i Osieku stały się sceną teatralną w ramach  III Przeglądu Amatorskich Grup Teatralnych – Wybieram Teatr. To efekt pracy w ramach projektu „Wybieram Teatr”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, który po raz czwarty realizowany jest przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin. Powstało pięć grup teatralnych, skupiających zarówno dzieci jak i dorosłych, które pogłębiają warsztat pod okiem profesjonalnych instruktorów teatralnych.

Przegląd rozpoczął się spektaklem przygotowanym przez  grupę teatralną z Zimnej Wody Zwykli Ludzie, działającą pod kierunkiem Teresy Kot. „Gość oczekiwany” Zofii Kossak-Szczuckiej  to uniwersalna w swej wymowie sztuka, wyrastająca z polskiej obyczajowości i tradycji. Na scenie pojawiło się 25 aktorów w wyjątkowych artystycznych kreacjach. Próby do spektaklu odbywały się od czerwca. Było to wyzwanie nie tylko artystyczne, ale i organizacyjne.

W  kolejnej odsłonie przeglądu wystąpiły trzy grupy teatralne. Przygotowane przez Teatr dla Was przedstawienie „Był Pan Chopin” to muzyczno – słowna etiuda nawiązująca do twórczości i życia Fryderyka Chopina. Grupę złożoną z dzieci i młodzieży, działającą od ponad 10 lat przy Ośrodku Kultury Gminy Lubin prowadzi Dorota Baryłkiewicz, reżyser i scenarzysta konkursowego przedstawienia.

Dużą dawkę humoru zobaczyliśmy w komedii „Maska”, autorstwa Gabrieli Donczew – jednocześnie  instruktora prowadzącego  Teatr ze Świetną Nazwą z Krzeczyna Małego. Przegląd zakończył spektakl „Próbki”, przygotowany przez Teatr Wieczorową Porą
z Chróstnika. Przedstawienie inspirowane twórczością dramatyczną Bogusława Schaeffera wyreżyserował Piotr Poręba.

W jury zasiedli zawodowi aktorzy Mateusz Krzyk – legniczanin, absolwent wydziału aktorskiego PWST we Wrocławiu, aktor Teatru Modrzejewskiej oraz  Marcin Piejaś – aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, członek zespołu Teatru Polskiego
we Wrocławiu.

– Teatr to nie budynek. Teatr jest tym, co dzieje się w miejscu, w którym znajdują się jednocześnie aktor i widz.  Zobaczyliśmy ciekawe historie przedstawione za pomocą różnych gatunków dramatycznych w wykonaniu  amatorów, którzy pokochali teatr. Zaprezentowali się doskonale, dostarczając zgromadzonej publiczności mnóstwo emocji i pozytywnych wrażeń – mówi Magdalena Dubińska, dyrektor OKGL.

Jury miało niezmiernie trudne zadanie, ponieważ przedstawienia były zaprezentowane z wykorzystaniem różnych technik teatralnych oraz wykonane przez uczestników w różnym wieku. Po naradzie zgodnie doceniono  pracowitość, zaangażowanie, sumienność i wrażliwość artystyczną uczestników przeglądu, wskazując  cztery równorzędne nagrody w wysokości 1000 złotych.

–  Cieszy nas, że projekt, w który od kilku lat zaangażowanych jest tak wielu mieszkańców naszej gminy jest tak wysoko oceniany i dofinansowywany przez ministerstwo. Dzięki temu wsparciu możemy realizować cele edukacji teatralnej zarówno poprzez warsztaty jak i uczestnictwo w różnych działaniach kształtujących odbiór sztuki- mówi Magdalena Dubińska, dodając: – Niezwykle ważna jest ta wspólnota, która wytworzyła się przez cztery lata trwania projektu. Urozmaicona  oferta kolejnych edycji poszerza grono odbiorców.

III Przegląd Amatorskich Grup Teatralnych

Podczas przeglądu wystąpili i nagrody po 1000 zł zdobyli:

Teatr dla Was – spektakl  „Był Pan Chopin” – opiekun i reżyser Dorota Baryłkiewicz; aktorzy: Agata Czerniawska, Wojciech Czerniawski, Nikola Gwizdał, Hanna Kowal, Adam Korga, Maja Ożlańska, Milena Turbak

Zwykli Ludzie z Zimnej Wody – spektakl „Gość oczekiwany” Zofii Kossak-Szczuckiej  opiekun i reżyser  Teresa Kot; aktorzy: Grzegorz Obara, Dariusz Rylski, Bogdan Fiuto, Edyta Szymańska, Joanna Rylska, Katarzyna Kłos, Anna Langowska, Krystyna Poniatowska, Janina Sowizdrzał, Zofia Zielińska, Zuzanna Pęciak, Sylwester Plichta, Grażyna Cirka, Martyna Kot, Paweł Łukasiewicz, Maciej Kot, Zuzia Kot, Tomasz Wójcik-Gajowy, Jadwiga Pomykała, Paweł Łukasiewicz, Dezyderiusz Pomykała-Wójt, Marek Pęciak, gościnnie Boguś Kumor i Kazimierz Stolnicki

Teatr ze Świetną Nazwą z Krzeczyna Małego – spektakl pt. „Maska” – opiekun, autor sztuki i reżyser Gabiela Donczew; aktorzy : Beata Satława, Michał Sobotko, Renata Lelo, Danusia Jasińska, Laura Prętnik, Ewa Sobotko , Teresa Rupniak , Kasia Sygnatowicz, Michał Sygnatowicz

Teatr Wieczorową Porą z Chróstnika – spektakl pt. „Próbki” – scenariusz i reżyseria Piotr Poręba; aktorzy: Elżbieta Białosiewicz, Janina Mucha, Beata Frontczak-Czerwonka, Małgorzata Sitarska, Agnieszka Czerniawska, Jolanta Pyszczyńska, Danuta Kubiak, Barbara Wolska