III Tydzień Walki z Depresją

W ciągu całego życia na depresję choruje 15-18% populacji ogólnej, W POLSCE MÓWIMY O 1 MLN OSÓB W WIEKU PRODUKCYJNYM. Zaburzenia nastroju wśród zgłaszanych w 2020 r. dolegliwości stanowiły łącznie 3,5%, (w tym aż 3% stanowiła depresja), czyli mogą one dotyczyć blisko 1 miliona Polaków w wieku produkcyjnym. Dane te wzmaga dodatkowo pandemia, konieczność izolacji, trwające kwarantanny, wszystko to wpłynęło na zmniejszenie zasobów wsparcia społecznego, a poczucie pustki i osamotnienia przyczynia się do powstawania objawów depresji.

23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. CENTRUM FORMACJI RODZINY IM. Jana Pawła II w Lubinie oraz GŁOGOWSKIE STOWARZYSZENIE OTWARTE DRZWI wraz z partnerem KGHM POLSKA MIEDŹ S.A zapraszają do obchodów tego dnia poprzez udział w III TYGODNIU WALKI Z DEPRESJĄ, w dniach 21- 27 lutego 2022.

Od jesieni 2021 roku trwa Kompleksowy Program Przeciwdziałania Depresji, czyli pakiet działań edukacyjnych, profilaktycznych i pomocowych dla mieszkańców Zagłębia Miedziowego, przygotowany przez KGHM we współpracy z lokalnymi samorządami. Program realizowany będzie do września 2022 r. Do jego powstania przyczyniło się ogromne zainteresowanie ubiegłoroczną edycją Tygodnia Walki z Depresją.

III edycja tego wydarzenia organizowana jest po raz drugi w partnerstwie z KGHM i została objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz patronatami samorządów Zagłębia Miedziowego. Tydzień Walki z depresją oferuje i promuje możliwe formy pomocy i wsparcia w sytuacjach pojawienia się niepokojących objawów także u pracowników Grupy kapitałowej KGHM i ich rodzin

– dodaje Gabriela Jednorał z Departamentu Komunikacji KGHM

III Tydzień Walki z Depresją jest głownie dedykowany wpływowi środowiska pracy na wystąpienie depresji, zatem nie zabraknie rozmów o mobbingu czy wypaleniu zawodowym, ale i też o depresji poporodowej czy przezwyciężaniu trudności życiowych w sytuacji zmagania się ze śmiertelną chorobą dziecka. Dla wszystkich zainteresowanych dostępne będą bezpłatne wywiady oraz wykłady stacjonarne i online o różnorodnej tematyce:

W programie znajdziemy między innymi wykłady na temat mobbingu w miejscu pracy, zachowania równowagi cyfrowej, radzenia sobie z depresją ucznia w szkole, przeciwdziałania rozwodowi

– dodaje Edyta Rząsa psychoterapeutka z CFR Lubin  

Bezpłatne wykłady i konsultacje oraz dostęp do specjalistów stał się już tradycją wpisaną w to wydarzenie. W tym roku dostępnych jest 100 bezpłatnych konsultacji ze specjalistami i będą odbywać się stacjonarnie w Lubinie i w Głogowie, a także online.

Obowiązują zapisy na zasadzie pierwszeństwa. Rejestracja trwa od początku lutego.

Po raz drugi mieszkańcy mogą wziąć udział w anonimowej ankiecie i wypowiedzieć się na temat wypalenia zawodowego i depresji poporodowej:

Chcemy przekazać mieszkańcom wiedzę o tym jak rozpoznać depresję poporodową i wypalenie zawodowe u siebie lub swoich bliskich i gdzie sięgnąć po pomoc, a także poznać ich opinię i poznać skalę występowania obu zjawisk w ich środowisku.

– Dodaje Edyta Rząsa, psychoterapeuta z Centrum Formacji Rodziny

Organizatorzy zapraszają mieszkańców LGOM do skorzystania z bezpłatnych konsultacji, wykładów, wywiadów oraz wysłuchania rozmów ze specjalistami zdrowia psychicznego, z przedstawicielami samorządów i jednostek publicznych, z osobami dzielącymi się swoim własnym doświadczeniem w obszarze utraty zdrowia emocjonalnego.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Konferencja odbywa się hybrydowo, jednakże organizatorzy zapewniają, że każdy zarejestrowany otrzyma dostęp do wszystkich nagrań online. Warto więc zapisać się już dziś, aby być na bieżąco i otrzymać linki do transmisji.

WAŻNE ODNOŚNIKI:

DO POBRANIA:

III Tydzień Walki z Depresją