Dolnośląski Urząd Wojewódzki uruchomił specjalną infolinię w sprawie uchodźców. Dla rodzin, które przyjmują do siebie uchodźców przygotowano specjalny poradnik. Jutro wyjedzie kolejny transport z pomocą od mieszkańców gminy Lubin. Trwa zbiórka darów.

Transport organizuje m.in. mieszkaniec Czerńca – Norbert Kozłowski (tel. 605 241 274). Dziś samochód zbierający dary będzie na nie czekał do godz.16 pod marketem Kaufland w Lubinie.

Potrzebne artykuły, które wymieniamy poniżej można również przynieść do sklepu w Czerńcu lub warsztatu samochodowego w Chróstniku dziś do godz. 18 (tel. do Norberta Grabowskiego 601 304 681, Chróstnik 19b).

Zbiórki darów trwają też w gminnych szkołach, jednostkach OSP. Zbierane są głównie:

• mleko modyfikowane dla dzieci
  • deserki dla niemowląt i musy dla nieco starszych dzieci (słoiczki i saszetki)
  • obiadki w słoiczkach dla dzieci
  • soczki
  • słodycze
  • syropy przeciwgorączkowe dla dzieci
  • wilgotne chusteczki
  • lekarstwa przeciwbólowe
  • konserwy
  • dania typu instant do szybkiego przygotowania

Opublikowano specjalny poradnik dla rodzin, które przyjęły lub zamierzają przyjąć do siebie rodziny z Ukrainy.  To kompendium wiedzy, także psychologicznej i sposoby codziennego wsparcia dla rodzin ogarniętych traumą wojny oraz osób, które decydują się na taką formę wsparcia.

PORADNIK-DLA-OSÓB-GOSZCZĄCYCH-UCHODŹCÓW-Z-UKRAINY

Jednocześnie przypominamy, że każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył granice po 24 lutego 2022 roku może być traktowany jako osoba wymagająca wsparcia instytucjonalnego. Cześć z tych osób po zameldowaniu w punkcie recepcyjnym na granicy, dojeżdża na Dolny Śląsk. Obywatele Ukrainy, którzy trafili do prywatnych osób na terenie naszego powiatu, w celu zalegalizowania swojego pobytu mają obowiązek przekazać do Urzędu Gminy na terenie, której przebywają informację ze swoimi danymi osobowymi, tj.:

• imię i nazwisko,
  • dane paszportowe
  • data wjazdu na terytorium RP.
  • miejsce obecnego pobytu na terenie gminy Lubin

Prosimy osoby, który przebywają na terenie gminy Lubin o zgłaszanie się do Urzędu do pok. nr 28 na parterze. Informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 768403-103, 768403104, 768403144.